Leczenie niepłodności w Polsce, czy za granicą?


Rodzice
Od czasu, kiedy pierwsze dziecko poczęte metodą in vitro przyszło na świat, minęło już 37 lat. Wiele klinik zarówno w Polsce, jak i na świecie zajmuje się udzielaniem kompleksowej pomocy parom, w przypadku których naturalne metody poczęcia zawiodły. Od momentu, kiedy dziedzina zaczęła się dynamicznie rozwijać również w Polsce, pacjenci stoją przed trudnym wyborem – leczyć się za granicą, czy zaufać rodzimym specjalistom? W niniejszym artykule postaramy się pomóc Wam dokonać najwłaściwszego wyboru.

Niepłodnością określa się sytuację, w której para przez okres co najmniej 12 miesięcy nie uzyskuje ciąży mimo regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych. W powszechnej opinii często dominuje przekonanie, że przyczyna problemu leży na ogół po stronie kobiety. Jest jednak inaczej – niepłodność w równym stopniu dotyka panie, jak i ich partnerów. Z tego powodu diagnostyka przyczyn trudności z zajściem w ciążę powinna zawsze obejmować zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Poza opieką lekarską, obojgu należy również zapewnić dostęp do odpowiedniego wsparcia psychologicznego. Jest ono w procesie leczenia niezwykle ważne – zwłaszcza, że niepłodność często wiąże się dla partnerów z dużym stresem, trudnymi emocjami, napięciem. – mówi prof. Krzysztof Łukaszuk z kliniki leczenia niepłodności – Invicta.

W leczeniu niepłodności stosuje się różnego rodzaju techniki, z których powszechnie znaną jest popularne in vitro, kolejno inseminacja domaciczna, stymulacja jajeczkowania a także leczenie niepłodności za pomocą metod chirurgicznych. Nie będziemy tutaj szerzej rozwijać tematu technik wspomagania rozrodu, zajmiemy się bowiem problemem innym, poprzedzającym cały proces wspomaganej walki o dzidziusia, a mianowicie wyborem miejsca, w którym rozpoczniemy terapię.

Leczenie w Polsce

Klinika leczenia niepłodności – klienikainvicta.pl specjalizuję się w pomaganiu parom w zajściu w ciąże. W Polsce u ok. 14% par stwierdza się problemy z zajściem w ciążę, które wymagają konsultacji z lekarzem. Niektóre statystyki podają nawet, iż mówimy tutaj aż o 20 % związków starających się o dziecko. W naszym kraju rynek usług medycznych również w tej dziedzinie mocno się rozwija. Nowoczesne kliniki (takie jak np. Invicta) oferują różnorodne pakiety opieki medycznej dostosowane do możliwości finansowych pacjenta. Polskie kliniki zatrudniają armię uznanych specjalistów – nie tylko ginekologów, ale także min. embriologów, endokrynologów, andrologów i innych. Cena poszczególnych badań oraz zabiegów jest zależna również od miasta, w którym zdecydujemy się na leczenie.

Leczenie za granicą

Mimo, iż w powszechnym mniemaniu, ,,zagranica” jest gwarantem jakości, standardy oferowane przez polskie kliniki, wcale nie odbiegają od tych norm europejskich. Jedyną różnicą, z którą musimy się zmierzyć, są koszta. Ma się rozumieć, że ze granicą zdecydowanie wyższe i liczone przeważnie w euro. Największe różnice odczują pary, które zdecydują się na wykorzystanie jajeczka pochodzącego od dawczyni. Trzeba także pamiętać, iż w niektórych krajach ich wykorzystanie jest niezgodne z prawem oraz normami obyczajowymi. Dziwić więc może trend poszukiwania kliniki leczenia niepłodności za granicą, zwłaszcza, że generuje on także inne koszty np. związane z przejazdami utrzymaniem za granicą, czy też na pierwszy rzut oka prozaiczną barierą językową oraz koniecznością zatrudniania tłumaczy, specjalizujących się w translacji dokumentacji medycznej.

Facebook Comments