Leczenie ortodontyczne – podstawowe informacje


Leczenie ortodontyczne – podstawowe informacje
Coraz więcej osób decyduje się na korekcję wady zgryzu. Nieprawidłowości tego rodzaju mogą mieć różne podłoże – często są spowodowane nieodpowiednimi nawykami w pierwszych latach życia dziecka, ale nierzadko na ich pojawienie się wpływa czynnik genetyczny. Aparat na zęby to skuteczny sposób leczenia ortodontycznego, bardzo istotnego nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. W takiej sytuacji często pojawia się jednak wiele wątpliwości i pytań, na które z pewnością warto poznać odpowiedź.

Długość leczenia ortodontycznego

Każdy, kto zdecyduje się założyć aparat na zęby, chce oczywiście wiedzieć, jak długo trwa proces leczenia za jego pomocą. Niestety, trudno na to pytanie podać jednoznaczną odpowiedź – udzieli jej za to z pewnością specjalista, mając na uwadze wszystkie czynniki wpływające na czas noszenia aparatu. Główną rolę odgrywa tu oczywiście rodzaj wady zgryzu i stopień jej zaawansowania. Niektóre nieprawidłowości są bowiem wyjątkowo skomplikowane, inne zaś wymagają niewielkiej korekcji. Duży wpływ na czas trwania leczenia ma również wiek pacjenta i – co oczywiste – rodzaj aparatu. Mamy do wyboru opcje ruchome, stałe, a w ostatnich latach pojawiły się również specjalne, przezroczyste nakładki. Czas noszenia każdego z nich może być inny. Przyjmuje się, że stały aparat na zęby zakłada się średnio na ok. 2-2,5 roku, przy czym pierwsze efekty mogą być widoczne już nawet po zaledwie paru tygodniach. Trzeba jednak pamiętać, że zdjęcie aparatu niekoniecznie oznacza definitywny koniec leczenia – bardzo często przez kolejne lata zaleca się stosować dodatkowo aparat retencyjny (zwykle w wersji ruchomej, zakładanej na dzień lub na noc). Jego celem jest utrwalenie wyników terapii ortodontycznej.
Dokładniejszych informacji odnośnie czasu trwania leczenia i noszenia aparatu udzieli ortodonta na pierwszej wizycie konsultacyjnej.

Aparat na zęby i jego skuteczność

Stosowanie aparatów ortodontycznych może przynieść doskonałe efekty w postaci prostego zgryzu, jednak aby tak się stało, powinny być spełnione odpowiednie kryteria. Przede wszystkim pacjent musi zostać poddany prawidłowej diagnozie, a leczenie dokładnie zaplanowane. Konieczne jest także odpowiednie dostosowanie aparatu do konkretnej osoby i wady zgryzu, jaką posiada. Jeśli chodzi o ruchomy aparat na zęby, będzie on najskuteczniejszy w przypadku dzieci i nastolatków do mniej więcej 12. roku życia. Aby osiągnąć zamierzone wyniki trzeba jednak stosować go zgodnie z zaleceniami ortodonty. Zdejmowany aparat należy więc nosić codziennie, zwykle przez kilkanaście godzin na dobę, z czego większość przypada na czas snu dziecka.
Nie oznacza to jednak, że leczeniem ortodontycznym nie są obejmowani pacjenci dorośli. Wręcz przeciwnie, jednak w ich przypadku skuteczność może zapewnić właściwie jedynie aparat na zęby w wersji stałej bądź nakładkowej. Modele ruchome raczej nie są wykorzystywane w przypadku pacjentów, którzy posiadają już w pełni stałe uzębienie. Oczywiście, by efekt leczenia był zadowalający, wymagane są regularne wizyty u ortodonty.

Artykuł powstał we współpracy z premium-clinic.pl

Dodaj komentarz