Lęki da się wyleczyć. Terapia psychodynamiczna pomaga wrócić do zdrowia


Lęki da się wyleczyć. Terapia psychodynamiczna pomaga wrócić do zdrowia
1,5 mln osób – tylu Polaków cierpi na depresję, wynika z badań Światowej Organizacji Zdrowia. Nieoficjalne statystyki mówią jednak, że dolegliwości depresyjne ma co dziesiąty Polak. Eksperci WHO podkreślają, że w 2030 roku zaburzenia lękowe i depresyjne znajdą się na pierwszym miejscu wśród najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych na świecie. Ponad 80 procent Polaków dotkniętych depresją, to osoby w wieku od 30-59 lat. Tylko w ciągu roku pacjenci w wieku od 18-65 lat skorzystali w tym zakresie z ponad 870 tys. porad ambulatoryjnych i przeszło 680 tys. porad szpitalnych. Ogromną popularność wśród Polaków zdobywają coraz częściej prywatne ośrodki psychoterapii. Zyskują uznanie przede wszystkim dzięki doskonale wyszkolonej kadrze psychologów, terapeutów, psychiatrów i szkoleniowców.

Jeden z takich ośrodków powstał w 2006 roku w Lublinie. Psychodynamiczne Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowe specjalizuje się w leczeniu zarówno dzieci, jak i dorosłych, prowadząc psychoterapię psychodynamiczną. To jedna z najbardziej uznanych metod terapii na świecie, która pozwala wyleczyć zaburzenia psychiczne, lepiej zrozumieć własne potrzeby i wypracować sposób radzenia sobie z problemami. Psychoterapia psychodynamiczna rekomendowana jest przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i NFZ. To inaczej analiza doświadczeń, zidentyfikowanie destrukcyjnych schematów życiowych i próba ich wyeliminowania w bezpiecznej relacji pacjent – psychoterapeuta.

Serię spotkań, które odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu o stałej porze, poprzedzają konsultacje, które pozwalają ustalić wstępną diagnozę niezbędną przy doborze odpowiednich form pomocy.

Objawy, które warto skonsultować

PCTS, który ma swoje oddziały w Lublinie, w Warszawie i w Rzeszowie prowadzi terapie indywidualne, grupowe oraz terapie dla par i małżeństw. Z konsultacji specjalistów mogą korzystać osoby m.in. z zaburzeniami nerwicowymi, tj. cierpiące na bezsenność, z poczuciem bezradności, napięcia i izolacji. Terapeuci pracują także z pacjentami z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi, emocjonalnymi, psychosomatycznymi czy zaburzeniami jedzenia. Po porady zgłaszają się także m.in. osoby będące w sytuacjach kryzysowych związanych z utratą bliskich lub wywołanych np. trudną sytuacją zawodową.

Psychodynamiczne Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowe oferuje terapie krótkoterminowe, długoterminowe, ale także terapię uzależnień dla pacjentów doświadczających trudności z powodu używania alkoholu, naroktyków i innych substancji. Eksperci ośrodka pracują ponadto z osobami uzależnionymi od nałogowych zachowań np. hazardu, pracy, zakupów, internetu i pornografii.

Bogata oferta PCTS

Ośrodek prowadzi szkolenia w postaci warsztatów terapeutycznych dla par oraz grupę doświadczenia terapeutycznego z przeznaczeniem dla osób, którym zależy na nabyciu praktycznego doświadczenia pracy terapeuty. W ofercie PCTS są ponadto szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, tzw. seminaria balintowskie, czyli grupa wsparcia zawodowego dla psychologów i pedagogów, superwizja i socjoterapia dla dzieci i młodzieży.

Doświadczona kadra

Warto zaznaczyć, że terapeuci ośrodka pracują pod stałą kontrolą superwizorów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Psychiatrycznego. Posiadają odpowiednie kwalifikacje potwierdzone dyplomami renomowanych placówek, m.in. Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego i Collegium Medicum Uniwerstetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zespół PCTS współpracuje ponadto z wykładowcami krakowskich i warszawskich ośrodków, takich jak np. Pracownia Dialogu czy Laboratorium Psychoedukacji.

Niektóre badania donoszą, że ok. 50 procent pacjentów zgłaszających się do lekarzy ogólnych, cierpi na depresję. Jednak tylko co piąty chory szuka pomocy lekarskiej i psychologicznej. Szybsze zwrócenie się o pomoc do specjalisty, powoduje szybszą ulgę w uciążliwych objawach i przede wszystkim skraca proces leczenia.

psycholog, psychoterapeuta, psychiatra - ośrodek leczenia uzależnień PCTS.PL

Dodaj komentarz