Leki na depresję bez recepty – czy są skuteczne?


Leki na depresję bez recepty - czy są skuteczne?
Depresja jest zaburzeniem psychicznym, na które cierpi ogromna liczba osób zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. We wczesnym stadium tej choroby wiele osób sięga po leki na depresję bez recepty, które jednak nie zawsze okazują się skuteczne.

Naturalne, delikatne działanie

Leki bez recepty mają to do siebie, że ich działanie jest dość delikatne. W przypadku leków na depresję często są to zioła i suplementy diety, które mają dość łagodny wpływ na stan zdrowia. Ich zaletą jest więc to, że nie wywołują wielu skutków ubocznych, jednak nie będą zbyt pomocne w umiarkowanej i silnej depresji. Nie są to też z medycznego punktu widzenia leki antydepresyjne.

Ze względu na tak subtelne działanie tych leków, można je stosować jako dodatkowy element terapii farmakologiczne. Warto jednak pamiętać, żeby powiadomić lekarza psychiatrę o konieczności przyjmowania dodatkowych leków. Dobrze sprawdzają przy leczeniu doraźnym. Mięta na przykład ułatwia oddychanie i uspokaja w przypadku stanów lękowych, a melisa ułatwia wyciszenie się i zasypianie.

Leki na depresję bez recepty a bezsenność

Duża ilość leków i suplementów diety na depresję ma nie tyle pomóc z obniżonym nastrojem, co poprawić jakość snu i szybkość zasypiania. Osoby z zaburzeniami psychicznymi takimi jak depresja często borykają się bowiem z problemami ze snem, takimi jak częste budzenie się w ciągu nocy i trudności z zasypianiem. Brak snu lub jego niska jakość sprawiają, że organizm jest przemęczony, a objawy zaburzeń depresyjnych jeszcze bardziej wzmocnione. Jak więc łatwo się domyślić, nie pomaga to w leczeniu depresji.

Wiele leków na depresję, które ułatwiają zasypianie, posiada w swoim składzie melisę, która jest ziołem znanym ze swoich właściwości wyciszających. Pomaga więc szybko zasnąć i utrzymać ten sen przez resztę nocy. Należy jednak pamiętać, że jej działanie jest bardzo delikatne. U osób, u których zdiagnozowano bezsenność i przyjmują silne leki nasenne, najczęściej nie będzie niemal żadnej poprawy. Nie jest to jednak regułą i na niektórych melisa działa doskonale.

Czy mogą zastąpić leki antydepresyjne?

Odpowiedź tutaj jest bardzo dobry pomysł prosta i jednoznaczna – nie mogą. Leki antydepresyjne mają bardzo mocne działanie i oddziałują na cały organizm, czego nie jest w stanie zapewnić żadne leki bez recepty. Wiąże się to z szeregiem skutków ubocznych, jednak ze względu na to, jaką ulgę zapewniają one osobom chorym na depresję, warto je przyjmować. Taka terapia jest ściśle kontrolowana przez psychiatrę, który dobiera najlepsze leki i ich optymalną dawkę.

Z drugiej strony jednak leki bez recepty doskonale sprawdzają się przy leczeniu objawowym. Odpowiednio dobrane poprawiają apetyt, ułatwiają zasypianie i w efekcie poprawiają również nastrój. Warto więc po nie sięgać, aby zapewnić jeszcze lepsze działanie leków antydepresyjnych. Ponadto w przypadku zaburzeń o niskim nasileniu taka terapia jest w stanie znacząco pomóc i poprawić jakość życia osoby chorej. Jeśli jednak leczenie zwykłymi lekami bez recepty nie daje poprawy, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Artykuł powstał we współpracy z www.nowafarmacja.pl

Dodaj komentarz