Lody pomogą pacjentom cierpiącym na brak apetytu


Lody pomogą pacjentom cierpiącym na brak apetytu
Sorbety bogate w białko i błonnik są odpowiedzią na potrzeby chorych z małym apetytem, zaburzeniami smaku czy trudnościami w przełykaniu.
Zespół ekspertów DuPont Nutrition & Health z czołowym duńskim szpitalem i producentem lodów opracował linię odświeżających sorbetów. Pożywne produkty zostały stworzone z myślą o pacjentach szpitali, narażonych na ryzyko niedożywienia.
Niedożywienie może dotyczyć nawet 40 proc. pacjentów szpitali. Żywność bogata w składniki odżywcze zwykle charakteryzuje się teksturą i smakiem, który nie odpowiada pacjentom. Efektem może być pogorszenie stanu zdrowia pacjenta i zmniejszenie efektywności leczenia. Dzięki współpracy DuPont i działu żywienia Szpitala Uniwersyteckiego w Aalborg w Danii, opracowano bardziej atrakcyjną alternatywę do obecnych na rynku produktów.
– Odpowiednia dieta jest istotnym elementem procesu leczenia. Również w Polsce hospitalizowani pacjenci są zagrożeni niedożywieniem – ten problem dotyczy nas w takim samym stopniu, jak innych państw. Poszerzanie jadłospisu obecnego w szpitalach to właściwa droga pomocy pacjentom borykającym się z małym apetytem czy problemami z połykaniem, która owocuje ich szybszym, sprawniejszym powrotem do zdrowia. Mamy nadzieję, że badania DuPont Nutrition & Health przyczynią się w przyszłości do wspomagania właściwego odżywiania osób hospitalizowanych również w Polsce, tak samo jak w innych krajach – wyjaśnia Włodzimierz Soboń z DuPont Poland.

Pożywne, atrakcyjne i dostępne na życzenie

Po opracowaniu koncepcji wraz z zespołem badawczym szpitala i przeprowadzeniu wstępnej oceny smaku
i struktury pożywienia wśród pacjentów, DuPont zaproponował produkcję lodów firmie Aabybro Dairy, której kierownictwo chętnie podjęło współpracę.
– Pacjenci z niskim apetytem często zmagają się ze zjedzeniem pełnej porcji wysokobiałkowych, wysokokalorycznych produktów obecnie dostępnych na rynku. Naszym celem było opracowanie pożywnych, odświeżających przekąsek, które pacjenci mogliby otrzymywać na życzenie – powiedział Mads Wiene, specjalista w DuPont – Z producentami lodów pracujemy na co dzień, więc naturalną częścią naszej pracy jest dyskusja nad recepturami lodów i dostosowanie ich w celu produkcji konkretnej linii.

Koncentraty owocowe dla bardziej wyrazistego smaku

W odpowiedzi na odzew pacjentów, producent wzmocnił smak lodów wzbogacając receptury o koncentraty owocowe oraz dostosował zawartość białka mlecznego. Wypróbowane składniki z linii DuPont™ Danisco® – polidekstroza Litesse® oraz CREMODAN® Sorbetline 250 – dostarczają błonnik oraz oczekiwaną stabilność i właściwości topnienia. Warianty o smaku czekolady, limonki oraz czarnej porzeczki zostały wybrane po sprawdzeniu preferencji pacjentów z oddziałów onkologii, pneumologii i gastroenterologii szpitala.
– Zrozumienie i odpowiedź na nasze wymagania związane z żywieniem zazwyczaj stanowią problem dla producentów żywności. Dzięki tej współpracy braliśmy aktywny udział w stworzeniu produktu, o którym wiemy, że jest potrzebny – powiedziała Marie Nerup Mortensen, przewodnicząca Kulinarium, zespołu badawczego odpowiedzialnego za odżywianie w Szpitalu Uniwersyteckim w Aalborg. Jak dodaje, kolejny projekt, napój energetyczny na bazie soku, jest już w trakcie opracowania.

# # #

DuPont™ Danisco® to marka składników spożywczych, które pomagają dostarczyć wzmocnioną ochronę biologiczną i ulepszony profil odżywczy oraz lepszy smak i strukturę przy większej efektywności kosztowej i mniejszym wpływie na środowisko. Produkty tworzone są, by spełnić oczekiwania producentów żywności, napojów, suplementów diety i karm zwierzęcych. Dzięki pracy globalnej sieci naukowców i technologów żywienia w DuPont oferta Danisco® posiada wsparcie niezwykle szerokiego spektrum wiedzy w procesach aplikacji i przetwarzania.
DuPont Nutrition & Health odpowiada na wyzwania całego świata w dziedzinie żywności poprzez szeroką ofertę zrównoważonych, organicznych składników i zaawansowanych molekularnych rozwiązań diagnostycznych, które dostarczają bezpieczniejszą, zdrowszą i bardziej odżywczą żywność. Przez bliską współpracę z konsumentami DuPont łączy wiedzę i doświadczenie z pasją do innowacji, aby dostarczyć na rynek niezrównaną wartość dla klientów.
DuPont (NYSE: DD) od 1802 roku wprowadza na globalny rynek rozwiązania naukowe i inżynierię na światowym poziomie w postaci innowacyjnych produktów, materiałów i usług. DuPont wierzy, że poprzez współpracę z klientami, rządami, środowiskiem naukowym, organizacjami pozarządowymi
i liderami opinii może pomóc znaleźć rozwiązania takich globalnych wyzwań, jak zapewnienie wystarczającej ilości zdrowej żywności dla ludzi na całym świecie, zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, a także ochrona życia i środowiska. Aby uzyskać dodatkowe informacje na temat firmy DuPont i jej zaangażowania w innowacyjność, odwiedź www.dupont.com. Więcej informacji o DuPont dostępnych jest w Centrum dla Mediów pod adresem: pl.news.dupont.com oraz na stronie: www.dupont.pl.

# # #

Aaybro Dairy to jedna z najstarszych mleczarni w Danii. Zlokalizowana blisko źródła rzeki Ryå, firma specjalizuje się w lodach mlecznych, które sprzedaje pod marką Ryå Is (Lody Ryå). Oferta firmy zawiera energetyczne lody z wysoką zawartością białka, tłuszczy i węglowodanów dla wymagających klientów z niskim apetytem.

# # #

Kulinarium to zespół badawczy odpowiedzialny za odżywianie, żywność i posiłki, podlegający działowi kuchennemu w Szpitalu Uniwersyteckim w Aalborg w Danii. Kulinarium tworzy posiłki szpitalne dzięki partnerom zewnętrznym, opierając się na konkretnych danych i wykorzystując rozwiązania wynikające
z indywidualnych potrzeb pacjentów.

Dodaj komentarz