Łojotokowe zapalenie skóry – to nie koniec świata


Łojotokowe zapalenie skóry

Na włosach pojawiają się białe płatki, a skóra głowy uporczywie swędzi. Jednoznacznie oceniamy, że dopadł nas łupież. Prawda jednak może okazać się zupełnie inna, a problem nieco trudniejszy do wyeliminowania. Warto więc uważnie przyjrzeć się temu, co nam dolega i sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to łojotokowe zapalenie skóry.

Co to jest?

Jest to jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych i może dotykać różnych części ciała. Bezpośrednio spowodowana jest ona nadprodukcją gruczołów łojowych i w konsekwencji ich zaczopowaniem, co prowadzi do powstania stanu zapalnego. Przyczyny tego stanu są różne i może to być m.in. stres oraz obniżona odporność.

Gdy objawy dotyczą owłosionych miejsc, takich jak skóra głowy, mamy wówczas do czynienia z tłustym łupieżem oraz zaczerwienioną i swędzącą skórą głowy, której często towarzyszą żółtawe plamy.

Jak to leczyć?

Niekiedy okazuje się, że leczenie łojotokowego zapalenia skóry jest niezwykle proste. Jeśli problem dotyczy skóry głowy, wystarczy sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy, taki jak L’Oreal Cool Creal. Najważniejsze, aby wybrany przez nas kosmetyk posiadał jeden z następujących składników: ketokonazol, siarka, dziegieć, cynk, selen.

Niektóre, np. cynk, z powodzeniem dostępne są w produktach drogeryjnych, o inne warto zapytać farmaceutę w aptece. W wielu przypadkach na szczęście, szampon przeciwłupieżowy może całkowicie wyeliminować problem lub chociaż znacząco zmniejszyć dolegliwości.

Jeśli to nie pomaga, mamy do czynienia z o wiele poważniejszym stanem zapalnym. Wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza dermatologa, który zaleci dodatkowe preparaty złuszczające do stosowania na powierzchni skóry, a także w razie potrzeby przepisze odpowiednią kurację środkami farmakologicznymi.

Dmuchamy na zimne

Łojotokowe zapalenie skóry może nawracać. Bywa, że dzieje się to niezależnie od naszych starań, jednak możemy przynajmniej próbować temu zaradzić. Podstawą tu będzie odpowiednia pielęgnacja skóry głowy i ciała. Chodzi o dokładne jej oczyszczanie, aby gruczoły łojowe nie miały możliwości się przyblokować. Niezbędne jest więc regularne stosowanie szamponów oczyszczających, przeznaczonych do włosów przetłuszczających się, które będą regulować wydzielanie się sebum. Pomocne także mogą być ziołowe płukanki, dodatkowo odświeżające skórę głowy.

Dodaj komentarz