Łupież – rodzaje łupieżu, sposoby leczenia, na co należy uważać przy chorobie


Łupież – rodzaje łupieżu, sposoby leczenia, na co należy uważać przy chorobie
Łupież to popularna choroba skóry wokół której jest wiele kontrowersji. Najstarsze badanie twierdzą iż jest ona spowodowana drożdżakami jednak nowsze badania wskazują na powstawanie łupieżu na tle grzybicy z zupełnie innego rodzaju grzybów, mianowicie podstawczaków. Mimo to nie jesteśmy w stanie leczyć skutecznie niemal żadnego z rodzajów łupieżu, a jedynie zaleczyć objawy i dbać o to, aby nawroty były jak najrzadsze. Jednak aby skutecznie im zapobiegać trzeba dokładnie poznać rodzaje łupieżu oraz czym się one charakteryzują.

Czym jest łupież

Łupież to choroba w której zauważa się płaty martwego naskórka w różnej formie oraz w różnych miejscach na ciele. Tak więc łupież może się charakteryzować suchymi płatkami opadającymi na ramiona, ale równie dobrze tłustymi strupkami w owłosionych miejscach na ciele, z kolei inną formą jest pojawianie się łuszczących się zmian, które mogą kojarzyć się ze zmianami łuszczycowymi. Łupież to zatem uogólniona nazwa wielu chorób skórnych.

Do jakiego lekarza udać się z łupieżem

Jeżeli cierpimy na któryś z rodzai łupieżu lub dopiero podejrzewamy, że to może być łupież warto udać się do specjalisty, czyli lekarza, który specjalizuje się w chorobach skórnych, a zatem, do dermatologa. Żaden inny lekarz, nawet internista nie będzie w stanie rozpoznać tak dobrze choroby skórnej, gdyż to właśnie dermatolog się w nich specjalizuje. Zaleci on specjalną kurację, warto pamiętać, że nie muszą być to od razu antybiotyki, a jedynie porady jak powinno się zachowywać przy danej chorobie.

Kiedy udać się do lekarza z łupieżem

Jeżeli jednak przewlekle cierpimy na łupież i wiemy o tym od dawna, powstaje pytanie: kiedy jest odpowiednia chwila aby udać się do lekarza? Jeżeli nasze leczenie wymaga stałego stosowania specjalistycznych maści to odpowiedź jest prosta – wtedy kiedy kończą nam się leki. Jeżeli jednak stosujemy domowe sposoby to do lekarza warto udać się nie tylko w sytuacji, kiedy widzimy że coś złego się dzieje, ale również kontrolnie. Szybsze wykrycie nietypowych zmian pozwoli na szybsze działanie, nawet przy chorobach z typu łupieżu.

6 najczęstszych przyczyn, które powodują nawracanie łupieżu

 • suche powietrze, np. ogrzewanie, silne słońce

 • przegrzewanie skóry bez umożliwienia skórze na naturalne „oddychanie”

 • niewłaściwe silne kosmetyki

 • zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie głowy w zależności od typu skóry (tłusta, sucha skóra)

 • częste podrażnienia skóry głowy np. golenie

 • nieodpowiednia dieta

Rodzaje Łupieżu

Jak już było wspomniane łupież to jedynie ogólna nazwa dla wielu schorzeń skóry, są one od siebie bardzo różne i wymagają bardzo często zupełnie innego sposobu leczenia i działania, dlatego warto poznać rodzaje łupieżu i wiedzieć jak się zachowywać, gdy na któryś z nich zachorujemy.

Łupież tłusty, objawy i jego przyczyny

Łupież tłusty często powstaje w sytuacji, gdy skóra głowy lub innych miejsc, gdzie występuje owłosienie, jak na przykład pachwiny, wzgórek łonowy, ale też niestety brwi czy broda u mężczyzn, jest tłusta. Jednak nie chodzi tu o zwykły typ cery, ale wręcz o łojotok, który powoduje szybkie przetłuszczanie się skóry co uniemożliwia złuszczanie się naskórka w naturalny sposób. Z tego powodu naskórek zbiera się w gródki i powstają drobne strupki, których zdrapanie powoduje zdjęcie za dużej ilości naskórka i powstanie niedużej ranki.

Sposoby leczenia łupieżu tłustego

Do najczęstszych sposobów leczenia zalicza się: stosowanie maści przeciwgrzybiczych, maści cytotastycznych i keratolistycznych w skrajnych sytuacjach. Czasem konieczne jest również podawanie leków doustnie. Dodatkowo często zaleca się stosowanie produktów przeciwświądowych, chociaż świąd nie powinien być uciążliwy.

Domowe sposoby leczenia łupieżu tłustego

Jednak możemy również bez leków dbać o właściwy stan skóry tłustej skłonnej do łojotoków. Najczęściej robi się to poprzez stosowanie kosmetyków na bazie cynku, jednak ostrożnie, aby nie doprowadzić do wysuszenia skóry głowy jak na przykład szampon z cynkiem, mydło z cynkiem lub produkty nieco wysuszające jak szampon z brzozy.

Łupież suchy, objawy i jego przyczyny

To najczęstszy z rodzai łupieży zarówno wśród osób młodych jak i starszych, szacuje się że choroba dotyka osób w przedziale od 15 do 75 roku życia. Ten rodzaj łupieżu charakteryzuje się przesuszoną, ściągniętą nadmiernie skórą która łuszczy się w nadmiernie się łuszczy. Ten łupież najczęściej przypomina łuskowaty puder sypiący się z głowy, czasem zabawnie nazywany płatkami śniegu jest nieprzyjemnym schorzeniem, które również może występować ze zmianami takimi jak strupy.

Sposoby leczenia łupieżu suchego

Dermatolog może przypisać odpowiednie kremy i maści, które będą zabezpieczać skórę głowy oraz skutecznie ją nawilżać. Są to specjalne kremy które łatwo będą się rozprowadzać po skórze, nawet silnie owłosionej. Najczęściej w jej skład wchodzi: smoła pogazowa, sól cynkowa pirytionu. Kwas salicylowy oraz oliwa z takim kwasem w celach nawilżających.

Domowe sposoby leczenia łupieżu suchego

Można również stosować naturalne produkty, jednak w niedużych ilościach, które będą zapobiegać nawrotom choroby i są to: olej kokosowy, lniany czy żele i wyciągi aloesowe. Najlepiej stosować je na noc a rano dokładnie umyć głowę.

Łupież biały, objawy i jego przyczyny

To choroba najczęściej dotykająca dzieci i młode osoby. Białe, suche i grudkowate zmiany pojawiają się przede wszystkim na kończynach i twarzy. Jest on dosyć suchy i swędzący, zatem zaleca się środku nawilżające z kwasem salicylowym, oliwę oraz środki przeciwświądowe.

Łupież różowy, objawy i jego przyczyny

Chociaż ma w nazwie łupież, to z łupieżem ma niewiele wspólnego. Objawia się na początku czerwoną kropką na środku klatki piersiowej a następnie na ciele pojawiać się zaczynają następne kropki. O dziwo choroba utrzymuje się z dala od twarzy. Najczęściej trwa on od 4 do 6 tygodni i znika samoistnie, z tego powodu nie podaje się konkretnych leków na jego leczenie. Co więcej choroba ta nie jest do końca poznana. Zaleca się jednak stosowanie środków uśmierzających świąd, aby nie powstały blizny spowodowane drapaniem zaognionych miejsc.

Łupież pstry i jego przyczyny

Łupież pstry to jedna z najbardziej nieprzyjemnych odmian łupieżu! Może być zaraźliwy poprzez kontakt z zarażoną bielizną uszkodzoną tkanką skóry. Najczęściej pojawia się w sytuacji obniżenia organizmu w wieku dojrzewania. Spowodowany grzybem atakuje organizm w miejscach, gdzie ten mocno się poci – na klatce piersiowej i plecach. Aby go wyleczyć niezbędne są odpowiednie maści przeciwgrzybicze i częste osuszanie skóry, gdyż podczas łupieżu pstrego występuje wzmożona potliwość. Należy pamiętać o odpowiedniej higienie i czystości otaczających nas ubrań, bielizny czy pościeli, aby nie doprowadzić do ponownego zarażenia.

Uważaj! Kosmetyki przy różnych rodzajach łupieżu

Oto lista substancji, które często występują w kosmetykach i mogą powodować podrażnienia skóry z łupieżem.

 • SLS, SLES czyli środki silnie myjące

 • duża zawartość cynku

 • duża zawartość perfum

 • parafina

 • barwniki


Dodaj komentarz

Komentarz do “Łupież – rodzaje łupieżu, sposoby leczenia, na co należy uważać przy chorobie