Łuszczyca krostkowa – konieczna jest wizyta u lekarza


Łuszczyca krostkowa
Łuszczyca krostkowa zdarza się stosunkowo rzadko. Najczęściej zapadają na nią osoby po 50-tce. Symptomy choroby przypominają łuszczycę klasyczną, jednak towarzyszą jej dodatkowe dolegliwości. Pojawiają się charakterystyczne, niewielkie krostki, w których znajduje się ropa.

Kogo dotyka łuszczyca krostkowa?

Łuszczyca krostkowa najczęściej doskwiera starszym osobom, wyjątkowo rzadko dotyka kobiety w ciąży (1), młodzież i małe dzieci. Białe krostki, wypełnione ropą, często występują jednocześnie z dolegliwościami właściwymi tradycyjnej odmianie choroby – stanami zapalnymi i płatami suchej skóry. Zdarza się, że schorzenie daje również dodatkowe objawy ogólnoustrojowe, które bywają szczególnie niebezpieczne – możesz o nich przeczytać na profesjonalnym serwisie internetowym adamed.expert.

Zwykle trudno jednoznacznie ustalić, co wywołuje nieprzyjemne symptomy łuszczycy krostkowej. Czasem jednak przypuszcza się, że winę za dolegliwości ponoszą przebyte infekcje lub choroby, np. żółtaczka cholestatyczna. Wrażliwa skóra ze skłonnościami do zmian łuszczycowych nie lubi również słońca, nie sprzyjają jej niektóre leki, w tym antydepresanty, niesterydowe leki przeciwzapalne i antybiotyki. Niekiedy łuszczyca krostkowa dotyka kobiety w ciąży albo osoby cierpiące na hipokalcemię (niski poziom wapnia).

Nieprzyjemne objawy łuszczycy krostkowej – naucz się je rozpoznawać

Symptomy łuszczycy krostkowej możesz zauważyć w tym samym czasie, co objawy typowej łuszczycy, czasem je poprzedzają lub pojawiają się tuż po nich.

Najczęściej choroba zajmuje dłonie i stopy, nieraz występuje w jamie ustnej (2) – zwłaszcza na języku. Niektórzy chorzy cierpią z powodu objawów na twarzy, paznokciach, w okolicach narządów płciowych (3). Czasem łuszczyca krostkowa przybiera postać uogólnioną – wówczas symptomy dostrzeżesz w różnych miejscach ciała.

Łuszczyca krostkowa uogólniona nie ogranicza się wyłącznie do zmian skórnych. Towarzyszy jej szereg innych dolegliwości. Mogą doskwierać Ci uporczywe bóle głowy i stawów, gorączka z dreszczami, a także mdłości i brak apetytu.

Leczenie łuszczycy krostkowej – wyłącznie pod okiem specjalisty!

Leczenie łuszczycy krostkowej zawsze należy skonsultować z dermatologiem – być może powinnaś przyjmować leki dostępne wyłącznie na receptę. Gdy zaobserwujesz symptomy charakterystyczne dla postaci uogólnionej, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Kiedy choroba obejmuje wnętrze jamy ustnej, prowadzi do problemów z przełykaniem, a zbiegiem czasu utrudnia też oddychanie. W takich przypadkach zwykle konieczna okazuje się hospitalizacja.

Gdy objawy poprzestają na zmianach skórnych, specjalista zaleca zazwyczaj letnie kompresy na ciało, okłady z roztworu soli, a także kąpiele w wodzie z płatkami owsianymi. Prawdopodobnie przepisze również środki do stosowania miejscowego – dolegliwości łagodzą pochodne witaminy D3, kortykosterydy czy retinoidy. Niektórym pacjentom dermatolog ordynuje fototerapię, która redukcje stany zapalne.

Jeśli łuszczyca krostkowa nie reaguje na terapię lub lekarz zdiagnozuje postać uogólnioną schorzenia, należy przyjmować leki immunosupresyjne (4) albo pochodne kumaryny.

1. Czytelnia Medyczna, http://www.czytelniamedyczna.pl/1102,przebieg-luszczycy-w-ciazy.html, dostęp: 1.09.2015
2. Czytelnia Medyczna, http://www.czytelniamedyczna.pl/1100,Luszczyca-blony-sluzowej-jamy-ustnej-i-narzadow-plciowych.html, dostęp: 1.09.2015
3. Jw.
4. SL. Mehlis, KB. Gordon, The immunology of psoriasis and biologic immunotherapy, Journal of the American Academy of Dermatology, 49 (2), Aug 2003, s. 44-50


Dodaj komentarz

Komentarz do “Łuszczyca krostkowa – konieczna jest wizyta u lekarza

  • Agnieszka

    Zdecydowana większość lekarzy proponuje terapię sterydami. Nie jestem jej zwolenniczką, gdyż wiem, jak działają. Równie dobrze sprawdzają się metody naturalne lub preparaty, do których produkcji wykorzystuje się substancje organiczne (ja, używam tych, Febumed’u, które mają w swoim składzie m.in. kwasy owocowe).