Łysienie androgenowe – co to jest?


Łysienie androgenowe - co to jest?
Łysienie androgenowe jest jest postępującą chorobą dotyczącą wypadania włosów ze skóry głowy. Ma to związek z nadwrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron, czyli pochodną męskiego hormonu – testosteronu. W warunkach naturalnych związek nie wyrządza nikomu najmniejszej krzywdy, ale w sytuacji, gdy komórki skóry głowy posiadają zbyt wiele receptorów, odpowiedzialnych za wychwytywanie DHT, mieszki reagują nadwrażliwością, a włosy wypadają.

Początkowo są tylko odrobinę słabsze i cieńsze, niż normalnie, ale z biegiem czasu zaczynają wypadać. Choć, schorzenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety, typ łysienia przebiega według innych schematów.

  • U mężczyzn pojawia się najpierw tzw. “wysokie czoło”, potem zakola, aż ostatecznie na czubku głowy odsłania się łysina
  • U kobiet objaw postępuje stopniowo. Najpierw obserwuje się wzmożone wypadanie włosów, potem pojawia się prześwit, aż ostatecznie odsłania się łyse pole. 

Problem wypadania włosów dotyczy 70 % pacjentów, odwiedzających gabinety dermatologiczne. W większości z nich znajdują się mężczyźni. Niestety, bywa, że schorzenie dotyczy również dzieci.

Łysienie androgenowe, wbrew pozorom ma prawo rozwoju u obu płci. Faktem jest, że w organizmie kobiet, również wytwarzany jest testosteron oraz enzym – 5-alfa-reduktaza, który doprowadza do jego przekształcenia do dihydrotestosteronu (DHT). Do leczenia stosuje się substancje blokujące zarówno enzym doprowadzający do niechcianego przekształcenia, jak i środek, który sam w sobie obniża ilość testosteronu. Istnieją co prawda, leki poprawiające rokowania, ale często ich stosowanie nie jest wystarczające, a przerwanie terapii wiąże się z ostrymi nawrotami.  

na wypadanie włosów mają wpływ zarówno wadliwe geny, na które nie mamy wpływu, jak i zależne od nas czynniki, takie jak: spożywanie alkoholu, dopalacze, papierosy, nieprawidłowa dieta, np. uboga w witaminy z grupy B i żelazo, przewlekły stres, wiążący się z syntezą nadmiernych ilości kortyzolu, zaburzona gospodarka hormonalna ustroju, np. przy nadczynności czy niedoczynności tarczycy, przytarczyc, przysadki mózgowej, zapaleniu szyjki macicy czy policystycznych jajnikach, a także zbyt ciasne wiązanie włosów w popularny kucyk, nadmierne rozciąganie skóry czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do stylizacji fryzur. Do grupy objętej szczególnym ryzykiem wystąpienia łysienia androgenowego, należą osoby, u których przodków zdiagnozowano wypadanie włosów. problem dotyczy zwłaszcza panów.  

W celu dokonania diagnozy i wdrożenia właściwego leczenia, należy udać się do lekarza specjalisty, dermatologa, a najlepiej trychologa. Jest to lekarz, który zajmuje się wyłącznie przypadkami dermatoz występujących na owłosionej skórze głowy. Lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań bądź nakazać wizytę u innego specjalisty, np. endokrynologa. Leczenie nie jest proste, a odzyskanie włosów może stanowić poważny problem. W ofertach niektórych klinik znajdują się nawet operacje transplantacyjne, obejmujące przeszczep skóry skóry głowy bądź włosów.

Artykuł pod redakcją serwisu androgenowe.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *