Łysienie androgenowe – co to jest?


Łysienie androgenowe - co to jest?
Łysienie androgenowe jest jest postępującą chorobą dotyczącą wypadania włosów ze skóry głowy. Ma to związek z nadwrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron, czyli pochodną męskiego hormonu – testosteronu. W warunkach naturalnych związek nie wyrządza nikomu najmniejszej krzywdy, ale w sytuacji, gdy komórki skóry głowy posiadają zbyt wiele receptorów, odpowiedzialnych za wychwytywanie DHT, mieszki reagują nadwrażliwością, a włosy wypadają.

Początkowo są tylko odrobinę słabsze i cieńsze, niż normalnie, ale z biegiem czasu zaczynają wypadać. Choć, schorzenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety, typ łysienia przebiega według innych schematów.

  • U mężczyzn pojawia się najpierw tzw. “wysokie czoło”, potem zakola, aż ostatecznie na czubku głowy odsłania się łysina
  • U kobiet objaw postępuje stopniowo. Najpierw obserwuje się wzmożone wypadanie włosów, potem pojawia się prześwit, aż ostatecznie odsłania się łyse pole. 

Problem wypadania włosów dotyczy 70 % pacjentów, odwiedzających gabinety dermatologiczne. W większości z nich znajdują się mężczyźni. Niestety, bywa, że schorzenie dotyczy również dzieci.

Łysienie androgenowe, wbrew pozorom ma prawo rozwoju u obu płci. Faktem jest, że w organizmie kobiet, również wytwarzany jest testosteron oraz enzym – 5-alfa-reduktaza, który doprowadza do jego przekształcenia do dihydrotestosteronu (DHT). Do leczenia stosuje się substancje blokujące zarówno enzym doprowadzający do niechcianego przekształcenia, jak i środek, który sam w sobie obniża ilość testosteronu. Istnieją co prawda, leki poprawiające rokowania, ale często ich stosowanie nie jest wystarczające, a przerwanie terapii wiąże się z ostrymi nawrotami.  

na wypadanie włosów mają wpływ zarówno wadliwe geny, na które nie mamy wpływu, jak i zależne od nas czynniki, takie jak: spożywanie alkoholu, dopalacze, papierosy, nieprawidłowa dieta, np. uboga w witaminy z grupy B i żelazo, przewlekły stres, wiążący się z syntezą nadmiernych ilości kortyzolu, zaburzona gospodarka hormonalna ustroju, np. przy nadczynności czy niedoczynności tarczycy, przytarczyc, przysadki mózgowej, zapaleniu szyjki macicy czy policystycznych jajnikach, a także zbyt ciasne wiązanie włosów w popularny kucyk, nadmierne rozciąganie skóry czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do stylizacji fryzur. Do grupy objętej szczególnym ryzykiem wystąpienia łysienia androgenowego, należą osoby, u których przodków zdiagnozowano wypadanie włosów. problem dotyczy zwłaszcza panów.  

W celu dokonania diagnozy i wdrożenia właściwego leczenia, należy udać się do lekarza specjalisty, dermatologa, a najlepiej trychologa. Jest to lekarz, który zajmuje się wyłącznie przypadkami dermatoz występujących na owłosionej skórze głowy. Lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań bądź nakazać wizytę u innego specjalisty, np. endokrynologa. Leczenie nie jest proste, a odzyskanie włosów może stanowić poważny problem. W ofertach niektórych klinik znajdują się nawet operacje transplantacyjne, obejmujące przeszczep skóry skóry głowy bądź włosów.

Artykuł pod redakcją serwisu androgenowe.net.pl

Dodaj komentarz