Makijażowe triki, czyli jak modelować różne kształty twarzy


Makijażowe triki, czyli jak modelować różne kształty twarzy
Podczas wykonywania makijażu dużą rolę odgrywają kształty, proporcje oraz uroda danej osoby. Niestety, rzadko się zdarza, aby twarz miała idealny układ – zarówno w przypadku położenia oczu, jak i ust oraz nosa. Na szczęście istnieją makijażowe triki, dzięki którym możemy się zbliżyć do tej doskonałości i ukryć niektóre mankamenty urody.

Strefy podziału twarzy

Przy wykonywaniu makijażu bardzo ważna jest znajomość stref, na które dzieli się twarz. To dzięki temu określa się nie tylko kształt, ale także konkretne proporcje. Pierwsza strefa ma swój początek przy nasadzie włosów, a kończy się w najwyższym punkcie położenia łuku brwiowego. Jej zdefiniowanie daje odpowiedź na podstawowe pytanie: czy czoło jest szerokie, półokrągłe, czy może posiada ostre kąty po bokach? Następną strefę wyznacza nam długość nosa. Określa ona szerokość twarzy w tej części oraz umiejscowienie uszu. Jeśli nos jest długi, to właśnie ta strefa będzie głównym czynnikiem zaburzającym proporcje. Z kolei trzecia część zaczyna się od skrzydełek nosa, zaś kończy na linii brody. W tym obszarze zwraca się uwagę na kształt żuchwy i rozmieszczenie ust.

twarz podział na strefy

7 podstawowych kształtów twarzy

Uwzględniając opisany przed chwilą podział na strefy, możemy wyróżnić i scharakteryzować 7 podstawowych kształtów twarzy. Są to: owalna, podłużna, okrągła, kwadratowa, prostokątna, w kształcie serca oraz trójkątna. Warto omówić oddzielnie każdy ze wspomnianych kształtów.

twarz owalna

Twarz owalna – uchodzi za idealny kształt, gdyż ma równe wysokości we wszystkich 3 strefach. Jej dodatkową cechą charakterystyczną są półokrągłe linie nasady włosów oraz brody. Warto wspomnieć, że na wzór twarzy owalnej modeluje się inne kształty.

twarz podluzna

Twarz podłużna – jej proporcje są zbliżone do kształtu owalnego. Jedyną różnicą jest strefa druga, która jest dłuższa niż szersza. Aby przywrócić twarzy tego typu idealne proporcje, wystarczy zaaplikować ciemniejszy podkład wzdłuż linii włosów oraz w dolnej części żuchwy, a kości policzkowe zarysować bronzerem.

twarz okrągła

Twarz okrągła – większa i krótsza niż przy wzorze owalnym. Charakterystyczne jest tutaj szerokie czoło oraz półokrągły brzeg włosów. W strefie drugiej policzki są powiększone, a kości policzkowe niewidoczne. W kształcie okrągłym można również zaobserwować drugi podbródek. Aby ukryć te mankamenty, należy wyszczuplić oraz delikatnie wydłużyć twarz. W tym celu ciemny podkład aplikuje się na jej zewnętrzne części, a rozświetlacz – na strefę T.

twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa – jest szersza i krótsza od idealnego modelu. Czasami ma wszystkie trzy strefy równe pod względem wysokości. Oprócz tego, twarz kwadratową cechuje zarówno szerokie czoło oraz ostre kąty po jego bokach, jak i wyraźne zarysowanie żuchwy. W tym przypadku warto sięgnąć po ciemniejszy podkład. Jego zastosowanie na linii włosów i żuchwy pozwoli na złagodzenie rysów twarzy. Natomiast szczyt kości policzkowych oraz środkowy obszar czoła i brody należy rozjaśnić.

twarz prostokątna

Twarz prostokątna – jest podobna do kwadratowej, lecz bardziej wydłużona. Żuchwa oraz kości policzkowe są w tym kształcie dość rozbudowane. Korekta twarzy prostokątnej polega na optycznym skróceniu i zmniejszeniu ostrych kątów. Modelowanie przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku typu kwadratowego.

twarz w kształcie serca

Twarz w kształcie serca – stanowi połączenie różnych rodzajów. Czoło jest niskie i szerokie. Z kolei linia nasady włosów przywodzi na myśl łuk Kupidyna. Najszerszym miejscem w tym typie twarzy są policzki. Broda jest zaś ostro zakończona, a kości żuchwy niedostrzegalne.

twarz trójkątna

Twarz trójkątna – czoło w tym kształcie jest szerokie i ma widoczne, ostre kąty. Kości policzkowe oraz broda są podobne do tych występujących w kształcie serca. W zbliżony sposób przebiega również sama korekta obydwu wspomnianych typów. Ponadto, twarz o kształcie trójkątnym jest zazwyczaj mała oraz drobna.

 

Czego używać do konturowania?

Aktualnie na rynku kosmetycznym jest dostępnych wiele produktów, dzięki którym można skutecznie wymodelować twarz. Z pewnością potrzebne będą do tego: podkład, rozświetlacz, jasny korektor, ciemny lub kremowy bronzer oraz puder transparentny bądź naturalny. Do nakładania tych kosmetyków przydadzą się również okrągłe i podłużne pędzle do makijażu albo beauty blender (gąbka ze specjalnego materiału).

Pytanie jednak, w jaki sposób powinno przebiegać właściwe konturowanie twarzy? Oto przydatna instrukcja, opisująca całą procedurę krok po kroku:

 

  1. Oczyść twarz i odpowiednio ją przygotuj. Jeśli zamierzasz wykonać makijaż oczu, zrób to przed konturowaniem, aby później nie zepsuć efektów swojej pracy. Odkryj również czoło i zepnij włosy z tyłu głowy.
  2. Dłońmi wyczuj, gdzie dokładnie znajdują się Twoje kości policzkowe i jaki kształt ma żuchwa (możesz w tym celu zrobić typową minę „rybki”). Dzięki temu będzie Ci łatwiej zaznaczyć właściwe miejsca.
  3. Na całą twarz nałóż cienką warstwę podkładu, którego używasz na co dzień. Odcień powinien być jasny, aby pasował do koloru Twojej szyi.
  4. Zacznij konturowanie twarzy od rozjaśnienia obszarów, które chcesz uwypuklić. Do tego będzie Ci potrzebny korektor – o dowolnej konsystencji, jeden ton jaśniejszy od podkładu. Najpierw na szerokości dolnej powieki narysuj dwucentymetrowe kreski w stronę policzka. Powinny one tworzyć trójkąt: wewnętrzny kącik oka – zewnętrzny kącik oka – nozdrze, jak również stykać się z bokiem nosa i graniczyć z górną kością policzkową. To samo zrób po drugiej stronie twarzy. Kolejne miejsca do zaznaczenia to: łuk Kupidyna, znajdujący się nad ustami, boki dolnych warg, koniuszek brody oraz grzbiet nosa z pominięciem jego czubka. Korektor nałóż również na środku czoła (pomiędzy brwiami).
  5. Zblenduj zaznaczone miejsca w taki sposób, aby stopiły się z nałożonym podkładem.
  6. Do ukrycia newralgicznych obszarów użyj korektora lub bronzera, który będzie o dwa tony ciemniejszy niż podkład. Tuż pod górnymi kośćmi policzkowymi, w załamaniu, narysuj cienkie, ale mocne kreski. Następnie stwórz „cienie” na twarzy, żeby optycznie ją wyszczuplić. W tym celu musisz zaznaczyć ciemnym korektorem boki i koniuszek nosa, linię pod żuchwą (ale nie samą żuchwę!) oraz boczne krańce czoła.
  7. Pędzlem lub gąbką wsmaruj/zblenduj ciemne miejsca. Stosuj koliste, szybkie ruchy. Na policzkach kieruj się ku górze, od zewnątrz do wewnątrz.
  8. Po 5 minutach utrwal makijaż pudrem.
  9. Kości policzkowe zaznacz różem. W tym celu wciągnij policzki i od połowy ucha namaluj delikatnie linię. Kieruj się w stronę nosa.
  10. Jeżeli chcesz usunąć nadmiar kosmetyków, odciśnij w danym miejscu chusteczkę higieniczną lub roztrzep zbyt grubą warstwę czystym pędzlem.

 

Jak widać, wystarczy tylko 10 minut, aby nadać naszej twarzy pożądany wygląd oraz skorygować niektóre mankamenty urody. Wszystko to można osiągnąć za pomocą odpowiednich trików i kosmetyków.

 

O Autorce:

Katarzyna Floriańczyk – absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique. Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie kosmetologią, upiększając swoją rodzinę na różne sposoby. Jej drugą miłością jest wizaż.

Dodaj komentarz