Melatonina


Melatonina
Reguluje nasz biologiczny zegar, dzięki czemu łatwiej nam zasypiać. Ale to nie wszystko. Badania potwierdzają, że melatonina ma też silne działanie przeciwutleniające i zwiększa odporność organizmu! Przeczytaj, co jeszcze powinnaś o niej wiedzieć.
Wytwarzana jest w szyszynce, gdy mózg otrzymuje sygnał z oczu, że się ściemnia. Wtedy jej stężenie wzrasta, a nam chce się spać. Dlatego właśnie melatonina nazywana jest hormonem snu.

Od czego zależy poziom melatoniny?

80 proc. melatoniny wydziela się w nocy. Melatonina pomaga w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie. Korzystne działanie występuje w przypadku spożycia 1 mg melatoniny krótko przed pójściem spać. Gdy jej ilość jest wystarczająca, szybko zasypiamy (w czasie krótszym niż pół godziny), nie wybudzamy się w środku nocy i wstajemy wypoczęci po 7-8 godzinach. Kiedy natomiast jej poziom jest za niski i pojawiają się problemy z bezsennością. Doświadczają ich m.in. osoby starsze – ilość melatoniny w organizmie spada z wiekiem. Poziom tej substancji obniża się również wtedy, gdy ciągle nie dosypiamy, przesiadujemy godzinami przed telewizorem lub komputerem (niebieskie światło monitora wprowadza w błąd nasz organizm, który “przestaje dostrzegać”, że jest ciemno). Kłopoty z prawidłowym wydzielaniem hormonu snu miewają również osoby, które pracują na zmiany i często zmieniają strefy czasowe. Poziom melatoniny obniża także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz… pochmurne i krótkie dni. Wtedy szyszynka zaczyna ją wydzielać już po południu. Wcześniej zaczynamy się czuć senni, a nocą częściej się wybudzamy i śpimy krócej. Wpływa to fatalnie na nasze samopoczucie – jesteśmy przemęczeni, mamy gorszy metabolizm i łatwiej się przeziębiamy.

Jak uzupełnić niedobór melatoniny w organizmie?

Jeśli podejrzewasz, że w twoim organizmie może brakować melatoniny, spróbuj podnieść jej poziom zmieniając swoje codzienne zwyczaje:
– Pilnuj regularnego rytmu dnia i nocy. Na sen przeznaczaj 7-8 godzin. Tyle wystarcza, aby się wyspać i prawidłowo funkcjonować. Staraj się chodzić spać i wstawać o tej samej porze.
– Wieczorem unikaj jasnego światła – 1-2 godziny przed snem zrezygnuj z siedzenia przed monitorem lub zabawy smartfonem. Zmniejszenie intensywności światła, które dociera do receptorów wzroku, ułatwi zasypianie i poprawi komfort snu.
– Nie rezygnuj z kolacji. Zjedz jogurt, ciemne pieczywo, twarożek (produkty te zawierają tryptofan, aminokwas, który podnosi poziom melatoniny)
– Sięgnij po preparat zawierający melatoninę (kupisz go w aptece). Dobrym wyborem jest MELATONINA PLUS SPRAY, która zawiera połączenie melatoniny z ekstraktem z melisy. Dzięki formie sprayu jest łatwa do użycia. Uzupełnia poziom melatoniny w organizmie i w naturalny sposób reguluje pracę wewnętrznego zegara, przywracając właściwe rozpoznanie dnia i nocy, co może być też szczególnie istotne dla osób pracujących w systemie zmianowym czy narażonych na jet lag. Melatonina PLUS spray suplement diety dzięki zawartości ksylitolu jest przyjazny dla higieny jamy ustnej, a mentol zapewnia przyjemnie odświeżający smak. Sen wywołany przez melatoninę przypomina sen naturalny. Wieczorne przyjmowanie melatoniny nie wywołuje upośledzenia sprawności następnego dnia po jej spożyciu.

Dodaj komentarz