Metody leczenia chorych z problemami mięśniowo-szkieletowymi


Metody leczenia chorych z problemami mięśniowo-szkieletowymi

Pacjenci cierpiący na dolegliwości bólowe w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego w bardzo wielu przypadkach, aby poradzić sobie ze swoimi problemami, nie udają się do lekarza, tylko próbują leczyć się na własną rękę. Najczęściej obieraną metodą jest zażywanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Niestety stosowanie przez dłuższy czas tego typu „terapii” bez konsultacji z lekarzem może mieć zgubny wpływ na organizm. Poza tym leki przeciwbólowe nie są tak naprawdę żadnym rozwiązaniem.

Leki OTC

Na rynku obecnie dostępnych jest bardzo wiele preparatów farmakologicznych bez recepty. Większość z nich to suplementy diety, jednak w sklepach i aptekach jest również bogaty wybór środków przeciwbólowych. W większości są to leki na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Wiele osób jest zdania, że skoro leki te są dostępne bez recepty, ich zażywanie nie niesie za sobą żadnego ryzyka i są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Tymczasem zażywanie ich przez długi czas bez kontroli lekarza, może powodować wiele skutków ubocznych. Inny problem polega na tym, że długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych w sytuacji przewlekłych bólów nie stanowi dobrej metody ich zwalczania. Leki przeciwbólowe powodują jedynie uśmierzenie bólu i w żaden sposób nie zwalczają przyczyn ich powstawania.

Fizjoterapia

O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fizjoterapeuty, który specjalizuje się w przeciwdziałaniu nękającym nas dolegliwościom. Nowoczesna fizjoterapia przykłada bardzo dużą wagę do angażowania w proces leczenia samych chorych. Oznacza to, że rola fizjoterapeuty w coraz większym stopniu polega na edukacji chorych w zakresie samodzielnego radzenia sobie z bólem. Ma to olbrzymie znaczenie między innymi w walce z bólami okolic kręgosłupa, które niezwykle często przyjmują charakter przewlekły. Jedną z najbardziej innowacyjnych i jednocześnie skutecznych metod walki z bólami pleców czy karku jest metoda McKenziego. Polega ona na przeprowadzeniu przez terapeutę dwuetapowego badania diagnostycznego, dzięki któremu można dokładnie określić źródło bólu, oraz na nauczeniu pacjenta odpowiednich ćwiczeń i nawyków, które sprawią, że ból nie powróci. Szczegółowe informacje na temat metody McKenziego można znaleźć na stronie www.mckenzie.pl.