Metody leczenia zaćmy


Zaćma

Zaćma, nazywana również kataraktą, jest chorobą polegającą na postępującym procesie mętnienia soczewki oka. Do przyczyn katarakty zaliczane są przede wszystkim: starzenie się organizmu (90% przypadków katarakty spowodowanych jest zaawansowanym wiekiem pacjentów), przyjmowanie preparatów kortyzonowych, uszkodzenia oka czy cukrzyca.

Jak dochodzi do rozwoju zaćmy

Nasze oko funkcjonuje na podobnej zasadzie co aparat fotograficzny. Promienie światła wpadają do niego przez rogówkę, następnie przechodzą przez ciało szkliste,  źrenicę i docierają do soczewki. Soczewka powoduje zagięcie promieni słonecznych i skupienie ich na siatkówce znajdującej się z tyłu oka. Następnie sygnał z siatkówki przekazywany jest do nerwu wzrokowego i trafia do mózgu, gdzie przetwarzany jest na obraz, który widzimy.

Z zaćmą mamy do czynienia wówczas, gdy dochodzi do nagromadzenia białek w soczewce, co prowadzi do jej zmętnienia. Utrudnia to przechodzenie przez nią światła, powodując zaburzenia w widzeniu obrazów. Nowe komórki soczewki znajdują się na jej obrzeżach, natomiast stare gromadzone są w jej centrum – prowadząc do powstawania powiększającego się zmętnionego obszaru.

 

Jak rozpoznać, że mamy zaćmę lub jej początki?

Zaćma zazwyczaj rozwija się powoli, powodując występowanie wielu symptomów zanim dojdzie do całkowitego zmętnienia soczewki.

Do symptomów związanych z rozwojem zaćmy zaliczamy:

– niewyraźne widzenie, jakby przez mgłę

– zmiany w widzeniu kolorów

– problem w prowadzeniu pojazdów nocą – z powodu blasku świateł nadjeżdżających samochodów, co jest związane z nadwrażliwością na światło

– problemy z oślepiającym światłem w dzień

– podwójne widzenie

– nagłe zmiany okularów korekcyjnych – związane ze zmiana ostrości widzenia

 

Sposoby leczenia zaćmy

W przypadku, gdy  jakość widzenia pacjenta może być poprawiona w danym momencie poprzez zastosowanie okularów o większej mocy, wówczas konieczność operacji może być odwleczona w czasie.

Jeżeli jednak utrata ostrości widzenia nie może być już rekompensowana odpowiednimi okularami i zaćma wpływa na  zaburzenie codziennego rytmu życia, wówczas należy pomyśleć o operacji. Polega ona na usunięciu zamglonej soczewki i zastąpieniu jej przez sztuczny zamiennik. Operacje takie przeprowadzane są w warunkach ambulatoryjnych i kończą się, w większości przypadków, sukcesem – czyli odzyskaniem ostrości widzenia przez pacjenta.

Operację można też wykonać od razu, nie czekając na powiększenie obszaru zmętnienia i pogorszenie ostrości widzenia. Obecnie wykonuje się zabieg na każdym stadium choroby. Jest  on prosty i bezpieczny i zdecydowanie poprawia jakość życia. Można go przeprowadzić zarówno u dziecka jak i u osoby starszej – nie ma ograniczeń wiekowych.  Jeżeli lekarz stwierdzi u nas zaćmę najlepiej jak najszybciej umówić się na operację usunięcia uszkodzonej soczewki. Należy uważać by nie doprowadzić do trwałych uszkodzeń wzroku, które mogą być wynikiem tzw. zaćmy przejrzałej i jej powikłań.   Do wyboru mamy zabieg w ramach NFZ, niestety czas oczekiwania na jego wykonanie jest bardzo długi. Możemy również wybrać jedną z placówek prywatnych np. Centrum Medyczne Damiana (więcej szczegółów tutaj), gdzie zabieg może być wykonany niemalże „od ręki”.

 

Procedura usunięcia zaćmy

Operacja usunięcia zaćmy jest stosunkowo prosta i trwa od 30 do 45 minut. Zazwyczaj przeprowadzana jest w lokalnym znieczuleniu, co oznacza, że pacjent jest przytomny w czasie zabiegu i nie ma konieczności jego późniejszej hospitalizacji.

W czasie operacji chirurg dokonuje małego nacięcia w oku tak, aby móc usunąć soczewkę. W jej miejsce wstawia nową, sztuczną nazywaną implantem wewnątrzgałkowym. W przypadku występowania zaćmy w obydwu oczach procedura wykonywana jest dla każdego z nich osobno, w odstępie czasowym kilku tygodni. Stosuje się przerwę pomiędzy operacjami, aby pierwsze oko mogło się zagoić i powrócić do funkcjonowania przed operacją drugiego.

Już kilka godzin po operacji pacjent może udać się do domu i po kilku dniach powrócić do swoich normalnych aktywności. Przez kilka tygodni należy tylko unikać dotykania oka i kontaktu z takimi substancjami jak np. mydło czy woda.

Dodaj komentarz