Metody walki z migreną i bólem głowy


Metody walki z migreną i bólem głowy
Migrena zdecydowanie uprzykrza życie. Sprawia, że nie jesteśmy w stanie prowadzić samochodu lub wyjść na spotkanie ze znajomymi. Choć czasami czujemy się bezradni wobec bólu, to możemy z nim walczyć.

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się migreny. Możemy wypróbować napary z ziół lub aromaterapię. Alternatywą są środki przeciwbólowe takie, jak np. Ibuprom, Etopiryna czy Migea. Lek może przynieść nam ulgę tylko doraźnie, więc zanim po niego sięgniemy, wypróbujmy inne metody. Podpowiadamy, jak uporać się z migreną.

Domowe sposoby na ból

Istnieje wiele naturalnych sposobów radzenia sobie z bólem głowy, które warto wypróbować, zanim zdecydujemy się na zażycie leku. Może się jednak zdarzyć tak, że domowe metody nie przyniosą ulgi. Pozostają nam wtedy leki przeciwbólowe, które można stosować tylko w doraźnym leczeniu, a nie długotrwale.

Często zalecane są środki takie, jak np. Ibuprom lub Metafen, zawierające substancje czynne w leczeniu bólu głowy – paracetamol i ibuprofen. Alternatywą do nich może być np. Migea, lek zawierający kwas tolfenamowy – składnik o bezpieczeństwie paracetamolu i skuteczności sumatryptanu. Jednak zanim sięgniesz po leki przeciwbólowe, spróbuj kilku uniwersalnych sposobów na pozbycie się bólu:

  1. Niektóre zioła działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zamiast sięgania po kolejny lek, warto wypić filiżankę melisy, napar z rumianku lub bratka.
  2. Aromaterapia to znany sposób radzenia sobie z różnymi schorzeniami. Olejki o zapachu rozmarynu, bazylii i lawendy niwelują bóle głowy, a także działają uspokajająco. Nie działają tak szybko jak środki przeciwbólowe np. Etopiryna albo Migea, ale mogą skutecznie zwalczyć ból.
  3. Pamiętajmy, aby odpowiednio wietrzyć pomieszczenia. Czasem wystarczy otworzyć okno lub wyjść na krótki spacer, aby pozbyć się bólu głowy. Unikajmy też dymu papierosowego.
  4. Ulgę przyniosą nam kompresy z zimnej wody, do których możemy dodać olejek eteryczny. Skuteczny w leczeniu bólu może okazać się także delikatny masaż głowy.

Na rynku dostępnych jest wiele środków przeciwbólowych takich, jak Metafen, Nurofen lub Migea. Lek przyniesie nam ulgę, jednak, należy zawsze pamiętać, że stosowanie leków przeciwbólowych jest wskazane tylko w leczeniu doraźnym.

Zmiana stylu życia

Zanim sięgniemy po środki przeciwbólowe takie, jak np. Panadol czy Migea, może się okazać, że wystarczy zmienić kilka nawyków, aby poczuć się lepiej. Decydujący dla naszego zdrowia i samopoczucia jest codzienny tryb życia. Powinniśmy dbać nie tylko o prawidłową dietę, ale i odpowiednią dawkę aktywności fizycznej oraz odpoczynku.

  • W naszym codziennym jadłospisie powinny znaleźć się ryby morskie, owsianka i nasiona chia. Unikać należy konserw, dużej ilości wędlin i czekolady. Bardzo ważne jest to, aby każdego dnia wypijać odpowiednią ilość wody – minimum 2 l dziennie.
  • Równie istotna dla zdrowia jest aktywność fizyczna. Dobrze jest poświęcić choćby 20 minut dziennie na ćwiczenia. Jeśli nie mamy czasu, możemy codziennie przed snem wychodzić na krótki spacer.

Zmiana stylu życia na zdrowszy może poprawić ogólną kondycję naszego organizmu, a także pomóc w walce z migreną. Jeśli jednak nie przyniesie poprawy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania. Do tego czasu jedynie doraźnie możemy stosować leki takie, jak np. Metafen lub Migea. Skład leku oraz sposób dawkowania ma duże znaczenie, dlatego pamiętajmy o uważnym czytaniu ulotki.

Dodaj komentarz