Metody zwalczania kataru


Przeziębienie

W rodzimym języku utarło się powiedzenie, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony siedem dni.

Każdy zetknął się wiele razy z tym uciążliwym objawem i wie, że różne środki lecznicze przynoszą jedynie doraźną ulgę, lecz bynajmniej nie przyspieszają leczenia. Raport popularnej firmy Medicover, świadczącej prywatne usługi medyczne, dowodzi, że jednym z najczęstszych powodów przyznawania zwolnień lekarskich są „zwyczajne” infekcje oddechowe. Katar może być jednak objawem nie tylko infekcyjnym, lecz także uczuleniowym – przy alergii. Jak sobie z nim radzić? Oto kilka najczęściej stosowanych sposobów.

W leczeniu kataru bardzo dobrze sprawdzają się inhalacje z olejków aromatycznych (jak choćby eukaliptusowego), rumianku bądź majeranku. Są to metody stosowane pomocniczo przy zapaleniach zatok – oczyszczają nos z nadmiaru zalegającej wydzieliny i stanowią naturalne remedium.

Przeziębienie najlepiej jest wygrzać i wypocić. Często stosuje się w tym celu smarowanie pleców, klatki piersiowej i stóp maścią lub spirytusem kamforowym. Olejki w nich zawarte działają ponadto kojąco na błonę śluzową nosa, dlatego dobrze jest nawilżyć nimi podrażnioną skórę.

Pij duże ilości płynów

Kuracją towarzyszącą leczeniu kataru jest spożywanie dużej ilości płynów oraz gorące kąpiele. Powinno się także przyjmować duże dawki kwasu askorbinowego, czyli znanej wszystkim witaminy C. Prawdziwą „bombą” jest wypicie szklanki gorącej wody wymieszanej z solidną łyżką miodu i grubym plastrem cytryny.

Niektórzy stosują też dość niekonwencjonalne metody, jak wkładanie po jednym obranym ząbku czosnku do obydwu dziurek w nosie – trzeba przy tym ostrożnie obierać czosnek, gdyż uszkodzony może podrażnić naszą śluzówkę. Jest to praktyka komplementarna w stosunku do spożywania go w dużych ilościach podczas przeziębienia.

Jeśli katar ma wyjątkowo dokuczliwy przebieg, można pomyśleć o zastosowaniu preparatów zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa. Przynoszą one ulgę na kilka godzin, choć trzeba pamiętać, aby nie przesadzać z ich użyciem. Może to bowiem doprowadzić do tzw. wtórnego nieżytu nosa, którego pozbyć się jest o wiele trudniej, niż zwykłego kataru towarzyszącego przeziębieniu. Wariantem są także spraye i aerozole na bazie wody morskiej, które oczyszczają i nawilżają śluzówkę – są mniej drażniące niż preparaty oparte na bazie ksylo– i oksylometazoliny.

Dodaj komentarz