Wypadki drogowe zdarzają się każdego dnia. Uczestniczący w nich kierowcy powinni wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji i zadbać o swoje prawa, między innymi o pokrycie szkód z polisy ubezpieczeniowej OC sprawcy.
Kolizja a wypadek
Z kolizją drogową mamy do czynienia w przypadku, gdy w zdarzeniu drogowym doszło jedynie do uszkodzenia pojazdów mechanicznych, a ludzie nie ucierpieli. W wypadku drogowym uczestniczymy, jeśli doszło do powstania szkód osobowych.
Jak zachować się w obliczu kolizji drogowej?
Kolizja drogowa, nazywana również stłuczką, wymusza na uczestnikach usunięcia samochodów z drogi, aby nie blokowały ruchu innych aut i pojazdów mechanicznych. Powinni oni zadbać o pozbieranie szkła i części uszkodzonej karoserii swoich samochodów. Kolejnym krokiem jest porozumienie się z drugim kierowcą biorącym udział w kolizji. Najlepiej spisać zgodne oświadczenie uczestników stłuczki. Niekoniecznie trzeba w tym celu posiadać wzór pisma dotyczącego kolizji. Na zwykłej kartce papieru można spisać:
- dane sprawcy kolizji drogowej,
- kategorię i numer prawa jazdy oraz nazwę wystawcy dokumentu,
- nazwę firmy ubezpieczeniowej, w której kierowcy mają wykupioną polisę OC,
- numer polisy i czas trwania ubezpieczenia,
- opis okoliczności kolizji drogowej i jednoznaczne określenie winowajcy.
Jeśli takie dane nie zostaną zawarte na oświadczeniu, każdy uczestnik wypadku może podważyć wcześniej dokonane ustne ustalenia. Jeśli jeden z kierowców uzna swoją winę, pozwoli to na uniknięcie mandatu i punktów karnych.
Można dodatkowo wykonać dokumentację fotograficzną kolizji, dzięki czemu łatwiej będzie zorganizować likwidację szkody i ustalić winnych wypadku.
W przypadku gdy kierowcy nie są zgodni co do tego, kto jest winny kolizji, powinni wezwać policję. Funkcjonariusze ustalą winę i spiszą stosowny protokół, który będzie przydatny w dalszym postępowaniu o odszkodowanie przed sądem albo w firmie ubezpieczeniowej. Na sprawcę mandatu policja nałoży mandat.
Wypadek drogowy
W wypadku drogowym dochodzi do powstania szkody majątkowej i osobowej, czyli poszkodowani są ludzie. Bezwzględnie należy wówczas wezwać policję i poczekać na jej przyjazd. W tym czasie trzeba sprawdzić stan osób poszkodowanych i odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypadku, np. ustawiając odblaskowe trójkąty. Od razu po wypadku należy udzielić pierwszej pomocy najciężej poszkodowanym.
Koniecznie trzeba włączyć światła awaryjne w swoim pojeździe i zaciągnąć hamulec ręczny. Na drodze zwykłej, w obszarze zabudowanym 60 metrów przed wypadkiem stawia się trójkąt awaryjny, a na autostradzie i drodze ekspresowej – w odległości około 100-150 metrów od wypadku. We wszystkich samochodach biorących udział w wypadku kluczyki powinny być wyjęte ze stacyjki. Absolutnie należy wezwać pomoc pod numerem 112.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na: https://www.lu.pl/poradnik-ac/