Mity na temat nietrzymania moczu


Mity na temat nietrzymania moczu

Problem pęcherza nadreaktywnego i nietrzymania moczu dotyka czterech milionów Polaków. Są wśród nich osoby starsze i dzieci, kobiety po porodach i mężczyźni po operacjach prostaty. Mimo że to chorzenie jest tak powszechne, krąży wokół niego wiele mitów.

MIT 1: Nietrzymanie moczu w pewnym wieku jest nieuchronne

Nietrzymanie moczu nie jest bezpośrednio skutkiem starzenia się, lecz nieprawidłowej pracy dróg moczowych, zwiotczenia mięśni miednicy, osłabienia cewki moczowej lub obniżenia pęcherza. Mogą do tego doprowadzić między innymi porody, operacje ginekologiczne i urologiczne, otyłość, infekcje i choroby. Wiele osób naraża układ moczowy na uszkodzenie. Nie oznacza to jednak, że każdy po przekroczeniu pewnej granicy wieku zacznie borykać się z tym problemem.

MIT 2: Przy nietrzymaniu moczu trzeba jak najmniej pić

Lekarze nie zalecają ograniczania ilości wypijanych płynów jako metody zmniejszania problemu z nietrzymaniem moczu. Im mniej pijemy, tym bardziej stężony jest mocz, przez co silniej podrażnia skórę i błony śluzowe okolic intymnych, a dodatkowo ma intensywniejszy zapach. Warto za to zwracać uwagę na to, co pijemy. Niewskazane są słodkie napoje gazowane, kawa i alkohol, które odwadniają organizm. Także odpowiednia dieta może sprawić, że problem będzie mniej dolegliwy. Należy odstawić czekoladę i ostre przyprawy, za to wzbogacić jadłospis o produkty bogate w błonnik, czyli warzywa i owoce (oprócz pomidorów i cytrusów). Trzeba pamiętać, że problemy z nietrzymaniem moczu nasila też nadwaga. Im więcej kilogramów, tym większy nacisk na drogi moczowe, a więc nasilenie niekontrolowanych wycieków.

MIT 3: Osoba nietrzymająca moczu powinna siedzieć w domu

Wstyd często powoduje, że osoba cierpiąca na nietrzymanie moczu izoluje się od innych, rezygnuje z pracy, zrywa znajomości i ogranicza kontakty nawet z najbliższą rodziną. Takie postępowanie w wielu przypadkach prowadzi do depresji. Tymczasem istnieją produkty, na przykład popularnej marki Tena, które umożliwiają prowadzenie normalnego trybu życia, nawet gdy nietrzymanie moczu jest dość nasilone. Należą do nich między innymi wkłady anatomiczne i majtki chłonne. Poza tym wszelkie kłopoty z pęcherzem trzeba zgłosić lekarzowi i rozpocząć leczenie.

MIT 4: Jedyną metodą leczenia nietrzymania moczu jest operacja

Sposób leczenia zależy od indywidualnego przypadku. Im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym łagodniejsze metody mogą wystarczyć, by pozbyć się problemu. Czasem jedynym, co trzeba robić, jest regularne wykonywanie prostych ćwiczeń pewnych grup mięśni, zwłaszcza dna miednicy. Gdy choroba nie jest mocno zaawansowana, można się też od niej uwolnić, stosując odpowiednie leki regulujące napięcie zwieraczy cewki moczowej. Dopiero gdy leczenie rozpoczyna się późno, a przypadek jest bardzo ciężki, jedynym rozwiązaniem bywa zabieg chirurgiczny.

Dodaj komentarz