Mleko następne – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć


Mleko następne 2

Każda młoda mama jest świadoma, że to właśnie mleko matki jest najlepszym pokarmem dla maluszka. Zapewnia mu wszelkie wartości odżywcze, gasi pragnienie i dostarcza wszelkich niezbędnych mikroelementów do prawidłowego wzrostu. Oczywiście im dłużej się karmi niemowlę, tym lepiej dla jego organizmu, niemniej nie każda młoda mama może sobie na to pozwolić. Rozwiązaniem tego problemu jest podanie tak zwanego mleka następnego, które można podawać po ukończeniu 6 miesiąca życia.

Czym jest mleko następne?

Mleko modyfikowane to pierwszy produkt, jaki podaje się przy powolnym odstawianiu dziecka od piersi. Jest to modyfikowane mleko krowie, które nie zawiera tak dużej ilości białka, tłuszczów i soli, jak w przypadku zwykłego mleka. Dzięki dodatkom składników mineralnych (takich jak cynk, żelazo, potas i wapń) i witamin (przede wszystkim witaminy A, D, K i witamin z gruby B), jest ono bezpieczne dla dziecka, ponieważ swoim składem przypomina te, które dostaje od matki. Czym się różni mleko modyfikowane od mleka matki? Nie zawiera przeciwciał chroniących dziecko przed infekcjami, niemniej producenci często wzbogacają je o aktywne kultury bakterii typu B. lactis (jak chociażby w mleku Nestle Nan Pro 2), które utrzymują równowagę przewodu pokarmowego i zapewniają prawidłowy rozwój psycho-ruchowy niemowlęcia. Przyrządzenie takiego mleka jest bardzo proste: do wysterylizowanej butelki wlewa się przegotowaną, bezsmakową wodę źródlaną, a następnie dodaje odpowiednią ilość proszku. Butelkę należy dokładnie zakręcić i mocno nią potrząsnąć, aby rozpuściły się wszystkie składniki. Mleko następne należy podawać od razu po przygotowaniu.

nestle nan pro 2Czy jest się czego obawiać?

Wiele matek ma obawy, czy podawanie sztucznego mleka nie zaburzy bardzo delikatnego żołądka dziecka. Uspokajamy, ponieważ obecność bakterii kwasu mlekowego w naturalny sposób zapobiega rozwojowi patogennych bakterii odpowiadających za zaparcia, biegunki i zatrucia pokarmowe. Aby mieć pewność, że dziecku się nic nie stanie w trakcie karmienia, należy podczas posiłku każdorazowo przygotowywać świeżą porcję mleka, to znaczy nie wolno go zostawiać na kilka godzin ani też przechowywać w lodówce. Miarki i instrukcje przygotowywania z pewnością ułatwią podawanie odpowiedniej porcji dla maluszka, również samo oznaczenie mleka jest łatwe do rozpoznania, bowiem na opakowaniu widnieje numer 2 (na przykład Nestle Nan 2). Jednocześnie niektórzy rodzice mogą mieć problem z dużym apetytem swego dziecka. W takiej sytuacji nie należy podawać mu więcej mleka, niż jest to rekomendowane przez producenta i pediatrę, ponieważ może wystąpić problem ze zgromadzeniem zbyt dużej ilości białka w organizmie. Co w takim przypadku zrobić? Można przygotować kaszkę manną lub kukurydzianą. Pozwoli to na przeciwdziałanie reakcjom alergicznym u dziecka (a to dzięki stopniowemu wprowadzaniu glutenu do codziennej diety).

Dodaj komentarz