Moje pierwsze soczewki


Contact lens

Jeżeli stoisz właśnie przed wyborem swoich pierwszych soczewek, dobrze, abyś wiedział, jakie są możliwości – soczewki jednodniowe, miesięczne, kolorowe. Poniżej przedstawiamy skrócony opis możliwości wyboru.

Osoby noszące okulary zawsze w jakimś momencie chcą spróbować przygody z soczewkami. Niektórzy amatorzy okularów soczewek używają jedynie do uprawiania sportu. W każdym roku coraz więcej ludzi zaczyna nosić szkła kontaktowe, co zawdzięczać można wygodzie ich użytkowania.

Wybór odpowiednich soczewek powinien nastąpić po badaniu lekarskim u okulisty. Lekarz zasugeruje nam odpowiednie do naszej wady wzroku szkła. Podpowie również, w co powinniśmy się zaopatrzyć w salonie optycznym – jakie akcesoria będą nam potrzebne (płyn do czyszczenia i dezynfekcji, pojemniczek na soczewki).

Zdecyduj, jaki system noszenia jest dla ciebie

  • Soczewki jednodniowe

To szkła kontaktowe, które wieczorem zdejmujemy z oczu i wyrzucamy, aby rano nałożyć świeżą i higieniczną parę. Nie wymagają żadnej pielęgnacji. Dzięki krótkiemu okresowi przebywania soczewki na oku zmniejsza się również ryzyko wniknięcia infekcji. Są wygodne podczas wyjazdów i uprawiania sportów, zwłaszcza wodnych, bo można po wyjściu z wody szybko wymienić jedną parę soczewek na nową, bez konieczności czyszczenia. Sprawdzone marki soczewek jednodniowych to np.: 1-Day Acuvue Moist, 1-Day Acuvue TruEye, iWear Fit, Proclear 1 Day, Freshlook 1-Day Colors, Freshlook Illuminate 1-Day, Dailies All Day Comfort, Dailies Aqua Comfort Plus.

  • Soczewki miesięczne, dwutygodniowe

Soczewki, które nosimy przez określony czas w ciągu dnia, np. 14 lub 30 dni. Szkła wymagają codziennej pielęgnacji odpowiednim płynem czyszczącym i dezynfekującym. W nocy soczewki powinny być umieszczone w higienicznym pojemniczku na soczewki wraz z płynem. Sprawdzone marki soczewek miesięcznych i dwutygodniowych to np.: Acuvue Advance z Hydraclear, Acuvue Oasys z Hydraclear, Acuvue Oasys for Astigmatism, iWear Oxygen Astigmatism, iWear Air, iWear Oxygen Presbypobia, Proclear Toric XR, Air Optix Aqua, Biofinity, Soflens 59, Freshlook Colors, Freshlook Dimensions, Pure Vision.

Rodzaje soczewek:

Soczewki progresywne, czyli dwuogniskowe. To soczewki, które są odpowiednikiem „okularów do czytania” dla osób, u których z wiekiem nastąpiło pogorszenie akomodacji oka.

Soczewki sferyczne – najpowszechniejsze soczewki kontaktowe dla osób z wieloma wadami wzroku (krótkowzrocznością, dalekowzrocznością).

Soczewki toryczne, czyli największy przełom naukowy, są przeznaczone dla osób, które chorują na astygmatyzm i dotychczas były skazane na okulary.

Marki, którym można zaufać

Pamiętajmy, aby soczewki kupować wyłącznie w renomowanych salonach optycznych i aptekach, co daje nam pewność, że produkt jest oryginalny i nieprzeterminowany. W Polsce dużą popularnością cieszą się m.in.: Johnson&Johnson (soczewki Acuvue), iWear, Ciba Vision (soczewki Air Optix i Dailies), FreshLook.

photo credit: Parts Tray-3 via photopin (license)

Dodaj komentarz