Mydło w kostce czy żel pod prysznic?


palmolive

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele różnych substancji znajduje się na powierzchni naszej skóry, choć są zupełnie niewidoczne. Dlatego stosujemy kosmetyki myjące, których zadaniem jest usunięcie z jej powierzchni wszelkich zanieczyszczeń, jak sebum, składniki potu, kurz, bakterie i wszelki brud, jaki się na niej zgromadził. Sięgamy więc po mydło, lecz obecnie częściej wybieramy żele pod prysznic i mydła w płynie. Czy słusznie?

Łagodnie i skutecznie

Każda skóra posiada swoją warstwę ochronną, która ulegając podrażnieniu, przestaje spełniać swoją rolę. Dlatego kosmetyk myjący powinien być na tyle łagodny, by nie naruszać tej bariery, jednak na tyle silny, by radzić sobie z brudem. Dlatego mydło nie jest najlepszym rozwiązaniem. Najczęściej jego współczynnik pH jest zbyt wysoki dla skóry, której fizjologiczne pH wynosi około 5. Jeśli potraktujemy naszą skórę wyższym, zasadowym pH, może się to przyczynić do powstawania suchości skóry oraz większego narażenia na podrażnienia. A to skutkuje również podatnością na alergie skórne. Z kolei żele pod prysznic zawierają pH zbliżone do pH naszej skóry, dzięki czemu traktują ją łagodnie, lecz z zanieczyszczeniami radzą sobie równie dobrze. Również mydła w płynie mają większą przewagę nad kostką, ponieważ zwykle zawierają dodatkowe substancje nawilżające, które chronią dłonie przed wysuszeniem.

Jaki żel pod prysznic wybrać?

Dla naszej skóry lepszy od kąpieli w wannie jest szybki prysznic. Wtedy bowiem nasza skóra nie jest tak narażona na utratę warstwy ochronnej, jak to się dzieje podczas długotrwałego moczenia. Wbrew pozorom długie kąpiele nie nawilżają naszej skóry, ponieważ naruszenie warstwy lipidowej naskórka powoduje utratę jej wilgotności już po kąpieli. Jednak wybierając żel pod prysznic warto zwrócić uwagę nie tylko na jego zapach, ale przede wszystkim skład. Powinien być on dobrany do rodzaju i stanu naszej skóry. Można znaleźć żele, które zawierają mieszaninę substancji, które jedynie oczyszczają skórę. Powinny to być jednak składniki skuteczne, usuwające zanieczyszczenia zarówno hydrofilowe, jak i lipofilowe.
Żel taki powinien dobrze radzić sobie z tłuszczami obecnymi na skórze, ale też powinien działać łagodząco. Do innego grupy żeli należą te z substancjami ochronnymi, które zalecane są do stosowania po czynnościach powodujących nadmierne wysuszenie naszej skóry, jak kąpiel w basenie z wodą chlorowaną lub w jeziorze czy morzu. Żele te zawierają substancje łagodzące, zapobiegające nadmiernej utracie wody i odbudowujące barierę ochronną naskórka, m.in. gliceryna czy pantenol. Ważna jest też obecność wyciągów roślinnych, również dostosowanych do potrzeb skóry. Żele pod prysznic powinny być także wydajne i zawierać substancje pianotwórcze. Rzadko można spotkać mydła o takich właściwościach, jak żele pod prysznic lub mydła w płynie. Dlatego coraz częściej z nich rezygnujemy na rzecz płynnych kosmetyków myjących.

Dodaj komentarz