Myślisz o piercingu? Oto co musisz wiedzieć!


Myślisz o piercingu? Oto co musisz wiedzieć!
Piercing to jeden z najpopularniejszych sposobów na ozdabianie ciała. Zupełnym standardem są już kolczyki w uszach, jednak zupełnie oddzielną kategorią są zdobienia w bardziej nietypowych miejscach, na które chętnie decydującą się osoby chcące wyróżnić się wyglądem. Decydując się na taką ozdobę, trzeba rozważyć kilka czynników, aby rezultat zabiegu był naprawdę estetyczny i nie wiązał się z komplikacjami zdrowotnymi oraz zagrożeniem zdrowia.

Pierwszą decyzją, którą podejmuje się myśląc o piercingu jest miejsce, w którym zostanie umieszczony kolczyk. Estetyka jest oczywiście kwestią gustu i nikt nie może nam zabronić umieszczenia sobie kolczyka w miejscu, o którym mało kto by pomyślał – i tak zdarza się na przykład piercing karku czy policzków. Jednak trzeba pamiętać o tym, by nie utrudniać sobie codziennego życia, przez co np. piercing błona między palcami. Innymi słowy – estetyka nie jest ograniczeniem, ale praktyka już tak!

Piercing? Nie u byle kogo!

Umieszczanie kolczyków w pępku czy karku to coś zupełnie innego niż klasyczne przekłucie uszu, dlatego nie można zwracać się z nim do kosmetyczki lub co gorsza wykonywać zabiegu samodzielnie. Jedynie skorzystanie z usług profesjonalnego studia piercingu sprawi, że efekty będą naprawdę zadowalające. Nie chodzi tu tylko o możliwość wykonywania bardziej zaawansowanych, nietypowych zdobień, lecz również higieniczny aspekt zabiegu. Istnieje cały szereg komplikacji zdrowotnych, które mogą zostać spowodowane przez niehigienicznie wykonany piercing. Są wśród nich między innymi:

 • zakażenie wirusem WZW typu B i C

 • zakażenia wirusem HIV

 • uszkodzenia nerwów przebiegających w danej okolicy

Przed zdecydowaniem się na skorzystanie z salonu piercingu trzeba więc koniecznie zasięgnąć opinii na jego temat, by sprawdzić czy dotrzymywane są w nim odpowiednie standardy.

O co trzeba zadbać

Istnieje cała gama aspektów, o które trzeba zadbać przed zabiegiem. Najważniejszym jest zdecydowanie przebadanie się na występowanie przeciwwskazań takich jak:

 • uczulenia na metale

 • zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia)

 • nowotwory

 • cukrzyca

 • choroby układu krążenia

Dodatkowo na 3 dni przed dokonaniem nie można zażywać leków rozrzedzających krew, a w samym dniu zabiegu trzeba ograniczyć lub zrezygnować z palenia papierosów. Natomiast już po zabiegu najważniejsze jest zadbanie, by nie dostało się zakażenie. W tym celu w ciągu kilku dni po przekłuciu trzeba unikać między innymi:

 • palenia papierosów i picia alkoholu

 • kąpieli w wannie (lepiej wybrać prysznic, by uniknąć rozmoknięcia przekłucia)

 • dotykania przekłutego miejsca i naciskania na nie

 • korzystania z solarium, basenu i sauny

Zadbanie o wyżej wymienione środki ostrożności pozwoli uniknąć komplikacji zdrowotnych.

Ozdabiaj się odpowiedzialnie

Piercing jest niezwykle ekscytującą formą zdobienia ciała, która pozwala na mnóstwo bardzo kreatywnych rozwiązań. To świetny sposób, by uzyskać wyróżniający się wygląd, jednak nie można zapomnieć o dokładnym przemyśleniu miejsca, w którym zostanie wykonany zabieg oraz środkach ostrożności. Dzięki temu można cieszyć się świetną ozdobą bez zbędnych komplikacji!

W przygotowaniu artykułu pomogła witryna: Zdobienie-Ciała.pl

Dodaj komentarz