Na czym polega leczenie kolana za pomocą artroskopii?


Na czym polega leczenie kolana za pomocą artroskopii?
Stawy kontrolują wszystkie ruchy naszego ciała, największym stawem jest natomiast staw kolanowy. Jest on jednym z najbardziej obciążonych stawów przez budowę naszego ciała. Dlatego też tak często narażany jest na wszelkie urazy i zwyrodnienia. Skuteczną metodą leczenia stawu kolanowego jest Artroskopia, której celem jest zdiagnozowanie urazu i dokładne ustalenie miejsca, w którym zaszły zmiany.

Co to jest Artroskop?

Jest to pewnego rodzaju urządzenie, a dokładnie aparat. Posiada on rurkę, w której zainstalowany jest specjalny układ optyczny, dzięki któremu można zobaczyć na ekranie, to co jest w kolanie oraz co się w nim dzieje. Lekarz może w przybliżeniu zobaczyć staw pacjenta, co pomoże mu dokładnie go zdiagnozować.

W jakim celu wykonuje się Artroskopię?

Jest to proste badanie, które wykonuje się w przypadku urazów stawu, złamań śród-stawowych, zapaleń stawów, zmian zwyrodnieniowych, ciał obcych w okolicach stawu, czy także zmian nowotworowych oraz  niestabilności.

Dodatkowo badanie artroskopem wykorzystuje się przy uszkodzeniu łękotki, usunięciu błony maziowej, przeszczepie chrząstki stawowej, czyszczeniu chrząstki po jej uszkodzonej powierzchni, a także przy usuwaniu uszkodzonych części więzadeł wewnętrznych kolana.

Co to jest Artroskopia i jak przebiega takie badanie?

Przy artroskopii pacjent musi mieć założoną opaskę nad miejscem badanym, tak by ograniczyć dopływ krwi. Noga w kolanie powinna być zgięta. Lekarz na samym początku musi wykonać niewielkie nacięcie, przez które wprowadzi urządzenie. Do stawu należy wprowadzić płyn, który sprawi, że obraz wyświetlany na ekranie będzie wyraźniejszy.  Podczas badania lekarz może przyjrzeć się strukturze wewnątrz-stawowej. Ten typ badania nazywany jest artroskopią diagnostyczną. Można także przeprowadzić artroskopię operacyjną, która jest już zabiegiem zdecydowanie poważniejszym, jednak niewielkim.

Więcej na temat artroskopii kolana dowiesz się na: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano-3/  

Jak wygląda rekonwalescencja po artroskopii?

Pacjent, który przeszedł zabieg artroskopii powinien przede wszystkim przestrzegać zaleceń lekarza. Ważnym jest, by pamiętać o odciążeniu stawu, czyli jak najmniej poruszać się i należy odpoczywać z uniesioną nogą. Z czasem powinno się stopniowo obciążać nogę w trakcie chodzenia, jednak zaleca się chodzenie o kulach. Mimo wielu złudzeń, nie należy pod nogę podkładać poduszek ani nic podobnego, gdyż może doprowadzić to do przykurczu zgięciowego. Nie zaleca się również długotrwałego stania, bądź siedzenia. Operowane kolano powinno okładać się chłodnym opatrunkiem, czy lodem. Przez pewien czas należy zrezygnować z kąpieli, ponieważ kolano nie może być moczone. Oczywiście to nie wszystko, najważniejszym punktem w rekonwalescencji po zabiegu jest rehabilitacja, która dostosowywana jest indywidualnie do pacjenta ze względu na rodzaj jego urazu, wiek, a także stan zdrowia. Wszelakie ćwiczenia powinny wykonywane być pod obserwacją fizjoterapeuty. Ćwiczenia te mają na celu zwiększyć ruchy w stawie. Zazwyczaj taka rehabilitacja trwa 3 miesiące, aż do momentu, w którym pacjent wróci do pełnej sprawności fizycznej.

Dodaj komentarz