Naga prawda o lampach UV – czy to prawda, że powodują raka?


Naga prawda o lampach UV - czy to prawda, że powodują raka?
W ostatnim czasie głośno zrobiło się na temat szkodliwości lamp UV, które używane są do utwardzania lakieru hybrydowego, żelu czy akrylu. Lampy UV do paznokci emitują promieniowanie UVA – to samo, którego staramy się unikać latem. Czy jest ono tak samo niebezpieczne dla naszej skóry, co światło słoneczne?

Czy manicure hybrydowy może powodować raka?

Choć grono zwolenniczek manicure hybrydowego ciągle wzrasta, coraz częściej pojawiają się również głosy zaniepokojenia związane ze szkodliwością lamp UV. Lampy UV do paznokci wyposażone są w tradycyjne żarówki, które emitują promieniowanie ultrafioletowe (UVA i UVB). Promieniowanie UVA wykorzystywane do utwardzania lakieru hybrydowego to to samo światło, które w nadmiarze odpowiada za przedwczesne starzenie się skóry i może prowadzić do poważnych chorób skóry – w tym czerniaka.

Pomimo, że producenci lamp zgodnie zapewniają, iż są one całkowicie nieszkodliwe, dla dermatologów kwestia ta wciąż budzi pewne wątpliwości. W środowisku medycznym coraz częściej nieoficjalnie łączy się występowanie czerniaka podpaznokciowego z zabiegiem manicure hybrydowego. Czerniak podpaznokciowy to stosunkowo rzadka odmiana nowotworu skóry, wywodzącego się z melanocytów. Jest trudny do zdiagnozowania, bo wygląda niegroźnie – przypomina grzybicę, krwiaka, a zmiany pojawiają się zwykle pojedynczo na jednym palcu. Nie są to jednak oficjalne informacje, a jedynie spekulacje, które nie zostały jeszcze w żaden sposób potwierdzone.

Co na temat wpływu lamp UV mówią eksperci?

Natomiast, jak dowiedli naukowcy z Rapid Precision Testing Laboratories w Stanach Zjednoczonych, obecne lampy UV stosowane do utwardzania żeli nie powodują raka i są w pełni bezpieczne zarówno do stosowania w salonach kosmetycznych jak i domach.

Według przeprowadzonych badań, ekspozycja promieni UV po zaprogramowanym czasie zdoła zgromadzić tylko ułamek dopuszczalnej dawki promieni UV. Ponadto oczywiste jest, że taka lampa nie jest stosowana codziennie u jednej i tej samej osoby. Ryzyko rozwoju czerniaka jest znacznie większe w przypadku nadmiernego opalania się na słońcu, nie mówiąc już o korzystaniu z solarium. Praktycznie niemożliwe jest przekroczenie bezpiecznego promieniowania w przypadku lampy UV.

Naga prawda o lampach UV - czy to prawda, że powodują raka?

Jak chronić dłonie przed promieniowaniem UV?

Z przeprowadzonych badań jednoznacznie wynika, że ilość promieniowania UV pochodząca z lampy jest zbyt mała, aby móc wyrządzić krzywdę. Niemniej jednak chyba nikt nie ma wątpliwości, że promieniowanie UV nie pozostaje bez wpływu na naszą skórę i nawet, jeżeli jest to dawka bezpieczna dla skóry, warto zachować ostrożność. Dlatego zaleca się przed zabiegiem smarować dłonie kremami z filtrami przeciwsłonecznymi, które zatrzymują szkodliwe promieniowanie lub do zabiegu używać rękawiczek lateksowych, wycinając w nich otwory na paznokcie. Na rynku dostępne są również specjalne rękawiczki wykonane z polimeru, które zawierają dwutlenek węgla – składnik wielu filtrów przeciwsłonecznych.

Lampa UV czy LED – którą wybrać?

Choć lampy UV są bezpieczne, bardziej przyjazne dla naszej skóry są lampy LED-owe. W przeciwieństwie do lamp UV, lampy LED wydzielają światło diodowe. W przypadku lamp UV trzeba pamiętać o wymianie żarówek, lampy LED są droższe, ale i bardziej wytrzymałe. Zaletą lamp LED jest brak promieniowania ultrafioletowego (UV). Taka lampa potrzebuje jedynie kilkanaście sekund, by utwardzić lakier. Dla porównania lampa UV utwardza hybrydy przez około 2 minuty. Krótszy czas utwardzania sprawia, że nasze dłonie w lampie LED spędzają mniej czasu i tym samym w mniejszym stopniu narażone są na jakiekolwiek negatywne działanie.

Autorem artykułu jest
NeoNail Professional – sklep dla profesjonalistów z lakierami hybrydowymi i akcesoriami do stylizacji paznokci

Dodaj komentarz