Najczęstsze choroby stóp


Stopy

Choroby stóp i paznokci często bywają lekceważone. Zamiast je leczyć, ograniczamy się do maskowania efektów. Tymczasem nasilające się objawy mogą naprawdę uprzykrzyć życie, powodując uporczywy ból i trudności w chodzeniu.

Co może dolegać naszym stopom?

Choroby stóp podzielić można na dwie grupy. Pierwsza z nich to infekcje wywołane atakiem wirusów, bakterii lub grzybów. Warto je leczyć, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy. Powinniśmy zapobiegać nie tylko rozprzestrzenianiu się problemu, ale także zarażeniu innych osób. Do tej grupy należą kurzajki oraz grzybica stóp. Są to najpowszechniejsze problemy, z jakimi borykają się nasze stopy, zostaną więc omówione nieco szerzej. Drugą grupę dolegliwości stanowią takie schorzenia jak halluksy, palce młotkowate czy wrastające paznokcie. Deformacje stawów, powodujące dyskomfort i ból przy chodzeniu, często wiążą się z niewłaściwie dobranym obuwiem. Leczenie tej przypadłości polega na doborze odpowiedniego obuwia oraz wkładek korygujących. Całkowite pozbycie się zmian gwarantuje jednak tylko zabieg operacyjny. Wrastające paznokcie również powodują ból i w efekcie problemy przy chodzeniu. Przyczyną może być przerost lub zniekształcenie wału paznokcia, często w wyniku wcześniejszej infekcji grzybiczej. Leczenie rozpoczyna się od odkażania zmienionych, zaczerwienionych i bolesnych miejsc. W niektórych przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie części płytki wraz z wałem paznokcia.

Wróg numer jeden – kurzajki

Prawdziwą zmorą dla naszych stóp są jednak częściej niepozorne, małe, łatwo rozsiewające się kurzajki, wywoływane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Przyjmują one formę niewielkich narośli o żółtawym lub szarym zabarwieniu. Pojawiają się na stopach, dłoniach, niekiedy twarzy oraz w okolicach intymnych. Mogą występować pojedynczo lub w większych grupach, zwłaszcza gdy nieopatrznie pozwolimy sobie na drapanie i roznoszenie wirusa na inne części ciała. Kurzajkami zarazić można się bardzo łatwo na basenie, w saunie i w szatni. Bezpośredni kontakt z zainfekowaną osobą nie jest konieczny – możliwe jest także zarażenie poprzez dotknięcie tego samego przedmiotu lub powierzchni. Na szczęście na brodawki znamy cały szereg skutecznych metod. Do najłagodniejszych należy stosowanie ziół (np. sok z jaskółczego ziela). Jeśli chodzi o wyroby medyczne, do wyboru mamy żele i płyny zawierające kwas mlekowy lub salicylowy oraz preparaty do samodzielnego wymrażania kurzajek. W gabinecie lekarskim dostępne są takie sposoby usuwania kurzajek jak łyżeczkowanie, krioterapia, elektrokoagulacja czy laseroterapia.

Grzybica stóp i paznokci

Drugim częstym problemem, którego nie wolno lekceważyć, jest grzybica stóp i paznokci. Pierwsze sygnały to swędzenie i pieczenie skóry. Mogą pojawić się zaczerwienienia, pęcherze. Niekiedy dochodzi do złuszczania się naskórka. Grzybica rozprzestrzenić się może również na paznokcie. Jeśli płytka matowieje i zmienia stopniowo kolor z białego, poprzez żółtawy, na brązowy, to przyczyną może być zakażenie dermatofitami. Grzybicy paznokci towarzyszy także grubienie płytki, niekiedy jej rozwarstwianie i łuszczenie. Leczenie należy rozpocząć zaraz po zaobserwowaniu objawów. W aptekach dostępna jest cała gama środków grzybobójczych w postaci maści, kremów, lakierów oraz plastrów. Precyzyjnie działających wyrobów medycznych wymaga grzybica paznokcia – wybierajmy produkty skuteczne, szybkie w działaniu i wydajne (np. Undofen Nailexpert). W cięższych przypadkach konieczna będzie wizyta u lekarza. Może on przypisać leki doustne, które wraz z leczeniem objawów zewnętrznych, dają bardzo dobre efekty.

Aby cieszyć się zdrowymi, pięknymi i zadbanymi stopami zwracajmy szczególną uwagę na zachowanie higieny w miejscach publicznych, prawidłowy dobór obuwia i staranną pielęgnację paznokci. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

photo credit: Family Photo via photopin (license)

Dodaj komentarz