Najnowocześniejsze metody leczenia endodontycznego


Endodontics

Endodoncja (leczenie kanałowe), będąca działem stomatologii zachowawczej, zajmuje się leczeniem miazgi zęba oraz wszelkimi powikłaniami w jej obrębie. Najnowsze osiągnięcia technologiczne zapewniają niezwykle precyzyjną diagnostykę oraz leczenie pozwalające zachować własne zęby na długie lata.

Leczenie endodontyczne kiedyś

Obecne leczenie kanałowe znacznie odbiega od standardów stosowanych kilkanaście lat temu. Wcześniejsze metody bazowały na niedoskonałej diagnostyce, która uniemożliwiała dokładne określenie zakresu infekcji w obrębie zęba i kanałów. Często było to przyczyną poważnych powikłań, zakażeń, które w skrajnych przypadkach prowadziły do konieczności resekcji zęba. Komplikacje były najczęściej spowodowane pominięciem niektórych kanałów, niedokładnym ich wypełnieniem, pozostawieniem fragmentów narzędzi endodontycznych, przebiciem w trakcie zabiegu oczyszczania komory lub korzenia zęba. Te i inne przyczyny skutkowały pojawianiem się stanów zapalnych, którym towarzyszył ból w różnym nasileniu – w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Szybka interwencja pozwalała na uratowanie zęba, jednak często powtórne leczenie nie było możliwe.

Leczenie kanałowe dzisiaj

Dziś stomatologia endodontyczna dzięki specjalistycznej aparaturze i materiałom pozwala na bardzo dokładne leczenie kanałowe nawet w skomplikowanych przypadkach. Jest to możliwe, ponieważ w leczeniu używa się niezwykle precyzyjnych mikroskopów stomatologicznych, narzędzi niklowo-tytanowych oraz nowoczesnych komponentów. Większość gabinetów endodontycznych w Warszawie posiada wyposażenie gwarantujące w 90% powodzenie leczenia kanałowego. Ogromne znaczenie ma użycie mikroskopu endodontycznego, który 25-krotnie powiększa konkretne miejsce. Dzięki temu lekarz ma wgląd w głąb zęba i dokładnie może określić rozmieszczenie, kształt, zwężenia i anomalie kanałów korzeniowych. To z kolei pozwala na dokładne oczyszczenie i usunięcie chorych tkanek, a następnie na precyzyjne wypełnienia kanałów. W przypadku powtórnego leczenia mikroskop umożliwia zlokalizowanie miejsc chorobowo zmienionych, ustalenie przyczyn oraz dokładne oczyszczenie. Dzięki mikroskopowi możliwe jest również usunięcie starego wypełnienia lub pozostawionych fragmentów narzędzi endodontycznych.

Do udrażniania kanałów korzeniowych stosowany jest najczęściej specjalistyczny ultradźwiękowy pilnik. Jego działanie opiera się na rozbijaniu blokujących kanał elementów za pomocą drgań.

Współczesne metody leczenia endodontycznego umożliwiają również usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych. Zabieg ten przeprowadza się w przypadku pojawieniem się stanów zapalnych lub próchnicy pod koroną. Jest on o tyle skomplikowany, że zwykle materiały użyte do wstawienia korony są mocno zintegrowane z korzeniem. Pomocny przy zabiegu jest mikroskop, który pozwala ocenić kondycję korzenia i ryzyko ewentualnych perforacji lub pęknięć (źródło: http://www.czytelniamedyczna.pl/1980,nowoczesne-leczenie-endodontyczne-materialy-i-metody-wypelniania-kanalu-korzeni.html).

Nowe materiały, innowacyjne metody

W procesie leczenia stosuje się obecnie narzędzia niklowo-tytanowe, które są wyjątkowo trwałe i elastyczne, dzięki czemu można nimi bardzo skutecznie oczyścić kanały korzeniowe. Większość gabinetów endodontycznych w Warszawie odeszła od stosowania narzędzi stalowych, które były zdecydowanie mniej trwałe. Na temat leczenia kanałowego w Warszawie można przeczytać na stronie przychodni Ferreus. Stomatologia rodzinna.

Problem przy leczeniu kanałowym mogą stanowić zębiniaki będące zmineralizowaną formą powstającą w miazdze zęba lub kanałach korzeniowych. W zależności od stopnia rozwoju mogą być mikroskopijnej wielkości lub wypełniać sobą cały ząb, uciskając na jego ściany, co powoduje ból. Zębiniaki usuwa się za pomocą urządzeń ultradźwiękowych oraz mikroskopu stomatologicznego. Po dokładnym oczyszczeniu kanałów oraz zdezynfekowaniu ich odpowiednimi środkami chemicznymi następuje faza wypełnienia. Tu również stomatologia poczyniła znaczne postępy. Do wypełnienia kanałów stosuje się bardzo plastyczny, obojętny dla tkanek materiał – tzw. gutaperkę. Wprowadza się go w płynnej podgrzanej postaci. Dzięki temu szczelnie wypełnia wszystkie kanały, co zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

W zależności od stanu zaawansowania choroby po wypełnieniu kanałów następuje pokrycie zęba preparatem kompozytowym, który następnie poddany jest oszlifowaniu, polerowaniu i lakierowaniu w celu uzyskania naturalnego wyglądu. Przy dużym ubytku korony zęba następuje jego rekonstrukcja. Do kanału wprowadzane jest włókno szklane, które wiąże się ze ścianami korzenia za pomocą cementu kompozytowego. Przy użyciu materiału kompozytowego spolimeryzowanemu cementowi nadaje się kształt najbardziej zbliżony do naturalnego zęba. Istotnym dla pacjenta aspektem jest to, czy zabieg leczenia endodontycznego jest bolesny. Wcześniej stosowane metody nie dawały pełnej możliwości uśmierzenia bólu. Obecnie również w tym zakresie stomatologia osiągnęła znaczny postęp. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu środków silnie zagłuszających ból. Samo znieczulenie również jest wykonywane w szybki, bezbolesny sposób.

Leczenie kanałowe, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, nie wiąże się już z bolesnym zabiegiem i koniecznością odbycia kilku wizyt w gabinecie. Leczenie to w wielu przypadkach ogranicza się do jednej wizyty. Dlatego jeśli tylko pojawi się problem, należy niezwłocznie udać się do gabinetu, by nie przysparzać sobie niepotrzebnych cierpień.

Photo Credit: neatmummy via Compfight cc

Dodaj komentarz