Najpopularniejsze metody wędkowania – wybierz coś dla siebie!


Najpopularniejsze metody wędkowania - wybierz coś dla siebie!
Wędkowanie to bardzo przyjemny sposób spędzania wolnego czasu i rekreacji. Popularne „moczenie kija” kojarzy się nam z wypoczynkiem na łonie natury, oderwaniem od nużących momentów w codziennym życiu, spokojem. Oczywiście każdy wędkarz ceni odpoczynek, ale pragnie również złowić swoją wielką rybę.

Warto się więc zastanowić, jakie są najbardziej skuteczne metody wędkowania. Do metod inwazyjnych, polegających na poszukiwaniu ryby, a nie na czekaniu na nią należy spinning. Wędkarz łowiący taką metodą poszukuje łowisk, gdzie ryba wędruje za pokarmem. Ustawia się w miejscu, którym ryba będzie prawdopodobnie podążała, ewentualnie gdzie odpoczywa lub ma swoje kryjówki. Wymaga to sporej wiedzy o gatunkach, metodach żerowania i wędrówki. Aby łowić metodą spinningową należy posiadać też odpowiedni sprzęt. Ale nawet on zależy od miejsca skąd ryba będzie łowiona. Jeśli wędkarz wybrał sobie stanowisko na brzegu, jego wędka będzie dłuższa. W przypadku łowienia z łodzi – wędki muszą być krótsze. Kołowrotki używane przy tego typu wędkach są wykonywane z bardzo trwałych materiałów.

Nic wiec dziwnego, że są droższe. Dlaczego jednak tak istotny jest materiał używany przy produkcji takich kołowrotków? Otóż kołowrotki spinningowe praktycznie cały czas pracują, więc jakość i materiał, z jakiego są wykonywane są bardzo istotne. Specjalistyczny sprzęt jest też niezbędny przy łowieniu ryb na muchę. Tutaj najważniejszy jest rodzaj przynęty. Tylko podstawowych przynęt jest kilkanaście, ale sami wędkarze korzystają z kilku tysięcy wzorów. Wędkarze, którzy lubią nad wodą wybrać sobie jedno miejsce i w nim cierpliwie czekać na swoją upragnioną rybę, najczęściej posługują się metodą spławikowo-gruntową. Miejsce, które wybiera wędkarz nazywa się miejscówką. Wędkarz korzysta z przynęt pochodzenia naturalnego. Mogą być nawet one samodzielnie wykopywane.

Wędkarz, stosujący taką metodę często przebywa w swojej miejscówce nawet kilka lub kilkanaście godzin, w zależności od częstotliwości „brania”. To zdecydowanie metoda dla osób cierpliwych, poszukujących nad wodą spokoju i odpoczynku. Ryba wydaje się tutaj jedynie pretekstem do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niektórzy wędkarze uwielbiają wędkarstwo podlodowe. W naszym kraju może być ono stosowane w okresie zimowych, chociaż ostatnie sezony nie były zbyt korzystne dla wędkarzy preferujących taki typ wędkowania. Jeśli jednak na zbiornikach wodnych pojawi się gruby lód wędkarze mogą wreszcie skorzystać z takiej metody. Wymaga ona jednak odpowiedniego sprzętu: małych wędek, niewielkich kołowrotków, specjalistycznych przynęt, a także sprzętu do wykonywania w lodzie przerębli. Metoda trollingowa jest przeznaczona dla wędkarzy trochę „leniwych”, polujących na ryby drapieżne.

Do pływającego urządzenia przyczepia się odpowiedni odcinek linki z przynętą, który jest ciągnięty za urządzeniem pływającym z różną szybkością. Tego typu przynęta ma prowokować ryby drapieżne do ataku. Nie we wszystkich krajach była dozwolona. W Polsce jest dozwolona dopiero od kilku lat.

Dziękujemy portalowi MojeHobbi.pl za współpracę merytoryczną.

Dodaj komentarz