Najpopularniejsze sposoby na usunięcie tatuażu


Najpopularniejsze sposoby na usunięcie tatuażu
Młodość to czas szaleństwa i buntu – co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. W okresie dorastania, gdy w organizmie młodego człowieka szaleje burza hormonów, w głowie pojawiają się różnorodne pomysły. Niektóre z nich, nie niosą za sobą długotrwałych konsekwencji, z kolei ze skutkami innych trzeba mierzyć się do końca życia. Tak jest na przykład w przypadku tatuaży. Czy tatuaż można bezpiecznie i trwale usunąć?

 

Powody usuwania tatuaży

 

Powodów, dla których ludzie decydują się na usunięcie tatuażu może być bardzo dużo. Jednym z nich jest chociażby zmieniający się z wiekiem gust. To co za młodu było atrakcyjne, w pewnym wieku może zacząć przeszkadzać. Zmienia się także estetyka samego wzoru – w miarę upływu lat tusz może wyblaknąć, a sam tatuaż rozciągnąć się pod wpływem nabierania masy ciała. Czasem wpływ na decyzję o usunięciu tatuażu mają także względy zawodowe, w wielu miejscach bowiem widoczny tatuaż nie jest akceptowany.

 

Jakimi metodami można usunąć tatuaż?

 

Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że usuwanie tatuażu to zabieg niemożliwy do wykonania. Jednak dzięki postępowi technologicznemu obecnie dostępnych jest bardzo wiele metod pozbycia się niechcianego wzoru. Jedne z nich są bardziej, inne mniej skuteczne. Po zastosowaniu niektórych z nich pozostają na skórze blizny, z kolei inne pozwalają na usunięcie wzoru, po którym nie pozostanie żaden ślad. Wśród najpopularniejszych metod usuwania tatuażu można wymienić między innymi zabieg chirurgiczny, laseroterapię, dermabrazję czy też skaryfikację.

 

Chirurgiczne usuwanie tatuażu

 

Bez wątpienia jest to najszybsza metoda pozbycia się niechcianego wzoru na skórze. Zabieg jest krótkotrwały i dosyć prosty. Polega on na wycięciu fragmentu skóry na którym znajduje się tatuaż. Do niedawna był to najpopularniejszy sposób. Jednak jak po każdej interwencji chirurgicznej, także i w tym przypadku na skórze pozostają niezbyt estetyczne blizny, które później trzeba kamuflować.

 

Usuwanie tatuażu przy pomocy lasera

 

Najbardziej efektywną metodą usunięcia tatuażu są zabiegi przy użyciu lasera. W tym przypadku skóra poddawana jest działaniu specjalnego promieniowania świetlnego, którego zadaniem jest rozbicie barwnika znajdującego się w tatuażu. Zabieg ten jest o wiele mniej bolesny niż interwencja chirurgiczna, jednak podczas jego wykonywania możliwe jest odczuwanie delikatnego pieczenia. Odczucie to można zniwelować dzięki zastosowaniu różnego rodzaju preparatów schładzających. Skuteczność laseroterapii w usuwaniu tatuażu uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni samego wzoru jak i głębokości wpuszczonego barwnika. Im mniejszy i delikatniejszy tatuaż, tym łatwiej go usunąć. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj skóry i karnacji. Na laser o wiele lepiej reagują osoby o jasnym typie cery. Laseroterapia, chociaż bardzo skuteczna pociąga za sobą jednak pewne przeciwwskazania. Zabiegom takim nie mogą być poddawane osoby cierpiące na schorzenia skórne, epilepsję oraz kobiety karmiące piersią. Warto każdorazowo skonsultować taki zabieg z lekarzem.

Artykuł powstał we współpracy z Klinika Dobosz

Dodaj komentarz