Nastolatek u urologa


Nastolatek
Dla młodego człowieka wizyta u urologa może być niezwykle krępującym i stresującym doświadczeniem. Dlatego właśnie rodzice powinni w delikatny sposób przygotować go do tej wizyty. Dzięki temu nastolatek poczuje się pewniej i potraktuje tę sytuację tak, jak wizytę u każdego innego specjalisty.

Urolog jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego. Dla nastolatka pierwsza wizyta wiąże się z podobnym stresem jak wizyta młodej kobiety u ginekologa. Badanie stref intymnych może być krępujące, lecz nie może to stanowić przeszkody w dbaniu o własne zdrowie. Wizyty kontrolne są niezbędne; często decydują o naszym zdrowiu, a nawet życiu. O tym, jak dziecko zareaguje na konieczność udania się do specjalisty, w głównej mierze zależy od podejścia samych rodziców. Otwarte, szczere rozmowy na temat ciała i seksualności człowieka od najmłodszych lat spowodują, że dziecko traktować je będzie nie jak tabu, lecz tak, jak każdą inną sferę życia, bez fałszywego wstydu, zgorszenia czy poczucia niestosowności. Tym sposobem nabierze również przekonania, że regularne badania i wizyty u lekarza, niezależnie od jego specjalizacji, nie stanowią problemu.

Jak rozmawiać z synem o wizycie u urologa?

Głównym źródłem każdego lęku jest niewiedza. Dlatego niezależnie od faktu, jak bardzo rodziców krępuje rozmowa na tematy intymne, warto przełamać wstyd i otwarcie porozmawiać z synem, z czym wiązać się będzie wizyta u urologa.

Przede wszystkim z młodym pacjentem zostanie przeprowadzony wywiad dotyczący między innymi przyjmowanych leków, przebytych chorób lub operacji chirurgicznych. Urolog zapyta również o przyczynę wizyty, dlatego warto z synem porozmawiać o tym, w jaki sposób należy przedstawić problem. Od typu dolegliwości zależeć będzie rodzaj badania. W przypadku bólu jąder lekarz będzie je badał. Oprócz tego mogą być konieczne badania dodatkowe, np. wykonanie diagnostyki obrazkowej USG lub badanie proktologiczne. Szczególnie to ostatnie może być krępujące. Badanie per rectum (przez odbyt) wykonuje się w celu diagnostyki między innymi gruczołu krokowego, nasieniowodów, dna pęcherza moczowego, a także odbytnicy, jelita krętego i ślepego czy kości krzyżowej.

Przygotowanie nastolatka do wizyty u urologa należy przeprowadzić w sposób delikatny i wyważony, tak by miał on świadomość tego, z czym może się ta wizyta wiązać. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż pozostawienie go w niewiedzy; nieświadomy może się poczuć zdecydowanie bardziej zażenowany w trakcie samej wizyty, jeżeli nie będzie uprzedzony o czekających go badaniach wcześniej.

Kiedy należy zgłosić się do urologa?

Do wizyty u urologa powinny skłonić wszelkie niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego, takie jak między innymi:

–zmiany przy oddawaniu moczu, np.: bolesność, częstotliwość, zmiana barwy moczu,

–parcie na pęcherz,

–­bolesność, swędzenie, obrzmienie, zaczerwienienie lub pieczenie prącia,

–zmiany w wyglądzie jąder, bolesność lub obrzęk.

Na stronie www.gabineturologicznylodz.com.pl można uzyskać informacje na temat pełnego zakresu badań wykonywanych przez lekarza urologa. Nie należy ich bagatelizować. Nieleczone stany zapalne czy zakażenia bakteryjne mogą stać się przyczyną poważnych chorób. Dlatego warto przełamać wstyd i skrępowanie, stawką jest bowiem komfort życia, a przede wszystkim zdrowie.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Nastolatek u urologa