Nerwoból nerwu trójdzielnego


Nerwoból nerwu trójdzielnego

Układ nerwowy człowieka odpowiedzialny jest za odbieranie bodźców ze środowiska zewnętrznego. Wszelkie jego dysfunkcje prowadzą do poważnych zaburzeń, które mogą spowodować trwałe upośledzenia, niepełnosprawność i kalectwo. Jedną z chorób, jakie dotykają układ nerwowy jest neuralgia trójdzielna, czyli nerwoból nerwu trójdzielnego.

Czym jest neuralgia?

Neuralgia występuje, gdy dochodzi do uszkodzeń nerwów obwodowych. Jest to dość rzadka choroba, dlatego trudno jest ją diagnozować. Dotyka ona jedną na 15 tysięcy osób, zazwyczaj po 40 roku życia. Najbardziej typowym objawem jest silny ból odczuwalny na jednej połowie twarzy, skupiający się wokół jednego nerwu. Podstawą rozpoznania jest szczegółowy wywiad, który może przeprowadzić np. neurolog z Wrocławia. Powinien on ustalić, jak często pojawiają się zespoły bólowe oraz jakie jest ich natężenie.

Do powstania neuralgii mogą się przyczynić inne choroby o podłożu neurologicznym, np. tętniak mózgu, guzy kąta mostowo-móżdżkowego oraz stwardnienie rozsiane. Szacuje się, że w około 10% przypadków, nerwoból nerwu trójdzielnego jest jednym z objawów SM. Niestety, dla neurologów z Wrocławia, a także z innych polskich i zagranicznych miast, przyczyny neuralgii nadal pozostawiają wiele pytań. Najprawdopodobniej jest ona wywołana uciskiem naczynia krwionośnego, stanem zapalnym lub urazem nerwu, w którym dochodzi do utraty osłonki mielinowej (izolacyjnej).

Leczenie nerwobólu nerwu trójdzielnego

Nerwoból nerwu trójdzielnego leczy się najczęściej farmakologicznie lub operacyjnie. W przypadku pierwszej metody pacjentowi podawane są zazwyczaj karbamazepiny, czyli leki psychotropowe stabilizujące nastrój – stosuje się je również w leczeniu schizofrenii. W sytuacji, gdy ból jest przewlekły lub, gdy organizm chorego przestaje reagować na leki, neurolodzy z Wrocławia lub innego miasta mogą zlecić podanie preparatów przeciwdepresyjnych, które mają znacznie silniejsze działanie. Innym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne, które ma na celu odbarczenie korzenia nerwu i zablokowanie jego rozgałęzień.

Dodaj komentarz