Nie czekaj, aż stracisz wzrok – operacja zaćmy krok po kroku


Nie czekaj, aż stracisz wzrok – operacja zaćmy krok po kroku
Zaćma to po 60. roku życia dość częsta diagnoza. Procesy mętnienia naturalnej soczewki, które stanowią istotę tej choroby, z wiekiem postępują i skutecznie uprzykrzają życie. Dość powiedzieć, że w późniejszych stadiach zaćmy chorzy są w stanie odróżnić tylko światło od ciemności… Czy więc oznacza to, że trzeba pogodzić się z takim stanem rzeczy i pokornie znosić kolejne trudności, które przynosi nam ta choroba? W żadnym wypadku! Operacja zaćmy pomoże przywrócić pełną sprawność organu wzroku – i radość życia.

Od czego zacząć?

 

Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję – tak, czas na operację. I chociaż dla wielu osób to duże słowo, które przyprawia o dreszcze, operacja zaćmy to naprawdę nic strasznego. Cały zabieg trwa maksymalnie 30 minut i jest zupełnie bezbolesny, a na dodatek sprawia, że pacjent w pełni odzyskuje wzrok. Ale wszystko po kolei…

 

Jeśli zostałeś już zdiagnozowany i wiesz na pewno, że problemy ze wzrokiem, których doświadczasz, są związane z zaćmą, poproś okulistę o skierowanie na badanie kwalifikacyjne do zabiegu. Podczas takiego testu zmierzone zostanie m.in. ciśnienie wewnątrzgałkowe, wykonana zostanie też biometria z obliczeniem mocy soczewki wewnątrzgałkowej. Musisz być też przygotowany na wywiad lekarski na temat ogólnego stanu zdrowia. To standardowa procedura przed każdą interwencją chirurgiczną.

 

NFZ czy prywatna klinika? 

 

Istnieją dwie drogi, którymi możesz podążać dalej. Pierwsza z nich – bezpłatna – to zabieg w ramach NFZ. Ma on jedną zasadniczą wadę – trzeba na niego bardzo długo czekać. Na dzień dzisiejszy należy się spodziewać ok. 18 miesięcy oczekiwania na operację. Warto więc rozważyć i drugą możliwość, czyli zabieg odpłatny. W prywatnej klinice czeka się maksymalnie 3 tygodnie. Warto wiedzieć, że w przypadku choroby, która – tak jak zaćma – postępuje dość szybko, wczesne reagowanie okazuje się bardzo ważne.

 

Odpłatna operacja zaćmy kosztuje od 3 do 10 tysięcy złotych – daje też jednak więcej możliwości. Przede wszystkim nie wymaga hospitalizacji (w szpitalu publicznym musisz być hospitalizowany przez co najmniej 1 dzień). Pozwala też wybrać wszczepianą soczewkę – możesz zdecydować się na taką o dodatkowych właściwościach korekcyjnych i przy okazji pozbyć się wrodzonych czy nabytych wad wzroku, takich jak astygmatyzm czy krótkowzroczność. Cena zależy właśnie głównie od implantu, na jaki się zdecydujesz.

 

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, większość klinik okulistycznych wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów i dopuszcza rozłożenie kosztów operacji zaćmy na dogodne dla pacjenta raty. Kwota pozostaje taka sama, system jej spłaty należy zaś ustalić z samą placówką.

 

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, nie zwlekaj z decyzją – operacja zaćmy znacznie poprawi komfort Twojego codziennego życia! Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *