Nie daj się panice!


Nie daj się panice!
Jest coraz częstszą przypadłością, sprawia też coraz więcej problemów we współczesnym świecie. Panika to poważny problem, z którym wiążą się poważne konsekwencje. Co warto wiedzieć na jej temat? W jaki sposób każdy z nas może sobie radzić z paniką?

Kiedy można mówić o panice?

Samo słowo „panika” bardzo często bywa stosowane w niewłaściwym kontekście. Kojarzona bywa z lękiem oraz stresem, choć w istocie panika ma swą specyfikę. Jest ona problemem, z którym zazwyczaj muszą się zmagać osoby o słabszych nerwach. To w ich przypadku nagłe ataki lękowe, często pojawiające się bez racjonalnego uzasadnienia, stają się największym problemem.

Panika: w jaki sposób przebiega jej atak?

Gdy zaczyna się atak paniki, ludzie tracą kontrolę nad swym zachowaniem. Atak paniki sprawia, że większość osób ucieka lub też odczuwa bardzo silną chęć ucieczki. Choć atak paniki trwa zazwyczaj kilka minut, może mieć poważne konsekwencje. Szczególnie niebezpieczna staje się panika w przypadku tych osób, którym dodatkowo dokuczają konkretne fobie oraz u tych, którzy żyją w wielkim stresie. Osoby, które z pewnych względów są bardziej podatne na panikę, mogą znaleźć się w chwili ataku w wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji. Atak paniki może się w ich przypadku skończyć tragicznie, może też poważnie nadwyrężyć organizm.

Skąd biorą się tak wielkie problemy z paniką?

O ile stres i lęk są dość zrozumiałymi problemami, to już panika pozostaje dla wielu z nas zagadką. Skąd biorą się takie ataki paniki? Jedną z głównych przyczyn ataków paniki mogą się okazać problemy związane z funkcjonowaniem układu adrenergicznego. Nadmierne wydzielanie się adrenaliny, które następuje pod wypływem jakiegoś czynnika, ma swe konsekwencje. Zwężają się naczynia krwionośne, serce zaczyna szybciej pracować, a ciśnienie tętnicze krwi znacznie się zwiększa. Wszystko to odbija się oczywiście na ludzkim organizmie i nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Tyle wiadomo na temat tego, w jaki sposób rodzi się i przebiega atak paniki. Dlaczego dochodzi do ataków paniki? Na to pytanie badacze wciąż nie potrafią znaleźć odpowiedzi. Znane są wprawdzie czynniki, które zwiększają ludzką podatność na atak paniki, jednak wiedza ta nie stanowi podstawy do stworzenia ogólnej teorii związanej z paniką i przyczynami jej narastania. Lęki z okresu dzieciństwa lub wrodzona nadwrażliwość mogą uczynić człowieka bardziej podatnymi na panikę, jednak nie wszystkie ataki paniki można takimi czynnikami usprawiedliwić.

Jak można zwalczać panikę?

Panika i jej ataki to poważne problemy. Przede wszystkim w czasie ataku osoba chora traci nad sobą panowanie, a to oznacza, że naraża się na wiele problemów. Po drugie wraz z atakiem paniki w ludzkim organizmie zaczynają się procesy, które stanowią dla organizmu spore obciążenie. Im częściej dana osoba ulega panice, tym bardziej narażona jest ona na problemy ze zdrowiem. Jak wygląda leczenie paniki? Duże znaczenie mają tu odpowiednie leki, które pozwalają zmniejszyć ilość wytwarzanej adrenaliny. Pomocna często okazuje się też psychoterapia. Nad leczeniem farmakologicznym ma ona sporą przewagę. Dlaczego? Wielu pacjentów po odstawieniu tabletek znów zaczyna mieć problemy z atakami paniki, z kolei psychoterapia sprawia, że pacjenci uczą się życia z paniką i są w stanie coraz lepiej radzić sobie z jej atakami. Często udaje się nawet zapobiegać takim atakom, co bez wątpienia jest sporym sukcesem.

Panika i jej ataki mogą poważnie utrudniać życie i nadwyrężać nasze zdrowie. Jest to problem, którego z całą pewnością nie można lekceważyć. Odpowiednia terapia może pomóc każdemu, kto na ataki paniki narażony jest w szczególności. Najważniejsze, by pokonać te lęki i nauczyć się w porę hamować ataki panicznego strachu.

Dodaj komentarz