Nie zwlekaj z badaniami słuchu!


Nie zwlekaj z badaniami słuchu!
Czasami może nam się wydawać, że nasz słuch nie jest w takiej kondycji, w jakiej bywał jeszcze kilka lat temu. Konieczność poproszenia o kolejne powtórzenie zdania, piszczenie w jednym bądź drugim uchu, lub wrażenie całkowitego zatkania uszu… To naprawdę potrafi być deprymujące, jednak nie powinniśmy się załamywać, a wręcz przeciwnie – szukać powodów występowania takich dolegliwości. Jak możecie się domyślić, najlepszym sposobem na znalezienie rozwiązania jest udanie się na badanie słuchu.

Droga do usłyszanego dźwięku

Gdy drgania powietrza docierają do naszej małżowiny, to właśnie tam rozpoczyna się droga tego bodźca do naszego mózgu, aby został on zinterpretowany jako słyszalny dźwięk. Musi on pokonać drogę poprzez właśnie ucho zewnętrzne, środkowe, jak i wewnętrzne, w którym znajdują się receptory obwodowe słuchowe. Jeżeli na którymś odcinku układu słuchowego dochodzi do jakichkolwiek zakłóceń, to drganie może być odebrane w sposób niepoprawny. Badania słuchu wykonuje się, aby nie tylko określić typ niedosłuchu i jego głębokość, ale również przygotować sposób jego leczenia.

Badania słuchu możesz wykonać dzięki firmie Audiofon, które są całkowicie bezpłatne.

Niepozorne objawy

Objawem niedosłuchu, będącego skutkiem ubocznym starzenia się naszego organizmu, jest stopniowe i postępujące obustronne upośledzenie słuchu. Na samym początku zwykle zdarza się, że źle słyszymy wysokie tony, jednak z czasem coraz bardziej doświadczamy kłopotów, jakie wiążą się z coraz gorszym słuchem. Coraz gorsze zrozumienie słów, konieczność powtarzania kilka razy kwestii rozmówcy, czy nawet kompletnie zanikanie rozumienia słów… To naprawdę potrafi przestraszyć!

Czas na działania

Właśnie dlatego powinniśmy jak najszybciej udać się na badania słuchu, które odpowiednio zdiagnozują naszą dolegliwość. Absolutnie nie mamy się czego obawiać, gdyż wszystkie z nich są całkowicie bezinwazyjne i co za tym idzie – bezbolesne. W najprostszych z nich ocenia się słuch na podstawie słyszalności mowy – zarówno szeptu, jak i zwykłej rozmowy. Inne badania, jak chociażby otoskopowe, jest wykonywane przy pomocy wziernika usznego, natomiast tympanomeria polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej w zależności od zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym. To naprawdę nic strasznego!

Podsumowanie

Badania słuchu są całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, a mimo tego potrafią być kluczowym wydarzeniem dla wielu ludzi. Szybko wykryta wada słuchu jest bardzo ważna dla jej zatrzymania i zredukowania jej przy pomocy chociażby aparatu słuchowego. Dzięki temu będziemy mogli stopniowo powrócić do życia, jakie prowadziliśmy przedtem – pełnego dobrze słyszanych dźwięków! Na co więc czekacie?

Dodaj komentarz