Nieinwazyjne ustalanie ojcostwa w czasie ciąży


testDNA

Obecnie nie trzeba czekać aż do narodzin dziecka, aby skutecznie ustalić biologiczne ojcostwo. Co więcej, test DNA wykonywany przy okazji diagnostycznych badań prenatalnych, nie jest jedyną metodą, z której mogą skorzystać ciężarne. Współczesna medycyna i biotechnologia umożliwiają bowiem przeprowadzenie nowoczesnego i w pełni bezpiecznego testu na podstawie krwi matki. Na czym polega to badanie?

DNA płodu jest obecne w krwiobiegu matki

Od 4 tygodnia ciąży, w krwiobiegu kobiety krąży tzw. wolne DNA (cffDNA) złożone z DNA jej oraz płodu. Można je wyizolować i oddzielić, przy czym poziom jego stężenia, odpowiedni dla przeprowadzenia analizy, zostaje osiągnięty po 10 tygodniu ciąży. cffDNA jest często niekompletne i „poszarpane”, co wymaga zastosowania nowatorskiej technologii bioinformatycznej. Obejmuje ona porównanie około 317 000 markerów genetycznych płodu, matki i potencjalnego ojca, w wyniku czego uzyskuje się jednoznaczny wynik potwierdzający bądź wykluczający biologiczne ojcostwo. Warto podkreślić, że wynik tego badania jest tak samo pewny, jak wynik testu wykonywanego po narodzinach dziecka.

100% bezpieczeństwa

Badanie dostępne jest już w Polsce, a procedura jego wykonania nie jest dla pacjentki skomplikowana. W umówionym terminie stawia się ona wraz z potencjalnym ojcem w palcówce medycznej, gdzie pobierana jest krew od każdego z nich. Przypomina to zwykłą morfologię i nie wymaga specjalnego przygotowania. Następnie próbki przesyłane są do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbywa się ich analiza i po około dwóch tygodniach pacjenci otrzymują wynik w języku polskim. Cena badania dla wielu osób nie jest niska. Decydując się na nie zyskujemy przede wszystkim pełne bezpieczeństwo dla dziecka. Dotychczas z testu DNA na ojcostwo w ciąży, mogły skorzystać te ciężarne, które zostały skierowane na amniopunkcję bądź biopsję kosmówki. W trakcie tych badań pobiera się próbki z bezpośredniego otoczenia płodu. Wiąże się ono zatem z niewielkim ryzykiem komplikacji ciąży, które całkowicie eliminuje badanie ojcostwa wykonywane na podstawie krwi matki.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.ojcostwoprenatalne.pl

Tina Pysiewicz
testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Dodaj komentarz