Niezwykłe laboratorium – wątroba


wątroba hepati
Kiedy objadamy się do nieprzytomności smakołykami, o których wiemy, że nam szkodzą, raczej myślimy o żołądku (bo wrzody…) i o jelitach (bo znów zaparcie albo biegunka). O wątrobie myślimy rzadko i zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy da nam się we znaki. Charakterystyczne kłucie z prawej strony pod żebrami bywa nieznośnie i uciążliwe. Jedyne, co przychodzi wtedy do głowy to łyknięcie tabletki. I jest to słuszna koncepcja, jednak zażywanie leków i suplementów diety powinniśmy sobie zostawić na specjalne okazje, na co dzień zaś dobrze mieć świadomość jakie są podstawowe funkcje wątroby i w jaki sposób powinniśmy się odżywiać, jaki tryb życia prowadzić, by leki nie były nam potrzebne nieustannie.

Tarcza ochronna

Pierwsze, co przychodzi do głowy, kiedy zadajemy sobie pytanie o funkcje wątroby, to odtruwanie organizmu. Rzeczywiście, to w wątrobie neutralizowane są wszelkie toksyny – w tym alkohol. Tutaj także dokonuje się przemiana leków – nie na darmo mówimy, że osoby stale zażywające jakieś leki (np. w związku z chorobami przewlekłymi ale także nadużywające leków bez recepty, w tym przeciwbólowych i przeciwzapalnych) prędzej czy później odczują to właśnie na wątrobie. Ten największy gruczoł w naszym organizmie to genialne laboratorium i prawdziwa tarcza ochronna, ale jak wszystkie organy – nie jest nieśmiertelny. Nic zatem nie zwalnia nas od dbania o wątrobę. Wśród innych funkcji wątroby należałoby wymienić funkcje immunologiczne czyli związane z odpornością. To w wątrobie neutralizowane są drobnoustroje (wirusy, bakterie, pasożyty i grzyby). Zdrowa wątroba jest zatem naszym sojusznikiem w walce z zakażeniami. To od jej stanu zależy przebieg fagocytozy, czyli pochłaniania wymienionych wyżej drobnoustrojów i innych „śmieci”. Dalej: wątroba odpowiada za wytwarzanie żółci. Jeśli nie chcemy mieć kłopotów z trawieniem tłuszczów, musimy utrzymywać wątrobę w doskonałym stanie.

Nie warto ryzykować

To oczywiście nie wszystkie funkcje wątroby, ale już te wymienione powinny dać nam wyobrażenie o znaczeniu tego organu dla jakości naszego życia. Jeśli nasza dieta i tryb życia znacząco odbiegają od tego, co nazywamy „dietą dobrze zbilansowaną” i „zdrowym trybem życie”, powinniśmy zastanowić się, czy warto ryzykować. I zawsze mieć w pogotowiu suplement diety wspomagający pracę wątroby.

Dowiedz się więcej o funkcjach wątroby na: http://hepatil.com/o_watrobie

Dodaj komentarz