Nowoczesna rehabilitacja dzieci i osób dorosłych


Nowoczesna rehabilitacja dzieci i osób dorosłych
Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudna i żmudna może być rehabilitacja ruchowa najmłodszych oraz osób starszych.

Mamy tu do czynienia zarówno z osobami, u których sprawność fizyczna nigdy nie była na wystarczającym poziomie, jak i z pacjentami, którym takową trzeba przywrócić, bo z różnych przyczyn została ona utracona. Najlepszym rozwiązaniem, by jak najszybciej wrócić do zdrowia bądź móc uzyskać fizyczną kondycję jest zgłoszenie się do specjalistycznych ośrodków. Musimy zdać sobie sprawę, że tylko wykwalifikowany personel i profesjonalne sprzęty pozwolą na skuteczne ćwiczenia. Samodzielna próba zajęć fizycznych może tylko zakończyć się kontuzją, a już na pewno marnowaniem czasu i brakiem efektów.

W rehabilitacji fizycznej dzieci oraz osób starszych uczestniczyć powinien cały zespół medyków. To nie tylko fizjoterapeuci, ale nierzadko również psycholodzy. Osoby, które utraciły zdolność samodzielnego funkcjonowania, bardzo często popadają w depresję i zwyczajnie nie chcą się rehabilitować. Dzieci z kolei nie zachęcają do pracy monotonne zestawy ćwiczeń. W każdym takim przypadku konieczna jest odpowiednia motywacja, ale też dyscyplina i cierpliwość. Efekty będą widoczne szybciej, jeśli pacjent chce uczestniczyć aktywnie w rehabilitacji. Aby tak było należy mu zaproponować atrakcyjny, a przede wszystkim różnorodny program ćwiczeń.

O ile osoby dorosłe są skłonne do większej mobilizacji, tak dzieciom powinno oferować się rehabilitację poprzez zabawę. Tylko w ten sposób można uzyskać oczekiwane rezultaty. Przy wykorzystaniu rozmaitych zabaw można wpływać na usprawnienie pracy kończyn górnych oraz dolnych. Przykładem może być wykorzystywanie interaktywnej podłogi, która daje zresztą najmłodszym ogrom możliwości zabawy.

Magiczny Dywan jest coraz bardziej doceniany przez ośrodki rehabilitacji. O ile to tej pory maty firmy Funtronic można było podziwiać głównie na salach zabaw, w przedszkolach czy domach kultury, tak teraz sprzęt tego rodzaju często służy nie tylko do zabawy, ale właśnie usprawniania koordynacji ruchowej. Producenci zawarli w zestawie podstawowym kilkadziesiąt atrakcyjnych gier, takich jak wirtualna droga, łapanie rybek, chodzenie po wodzie, turlanie się czy przeskakiwanie przez przeszkody. Dzieci bawiąc się, jednocześnie rehabilitują dysfunkcje ruchowe. Nie odczuwają przy tym znużenia, nie męczą się, nie traktują ćwiczeń jako konieczności. Po prostu oddają się szalonej zabawie.

Okazuje się, że interaktywna podłoga, z której korzystają najmłodsi pacjenci może szybko zamienić się w wirtualny blat stołu. To właśnie na stole projektor wyświetla gry, w których udział mogą brać osoby dorosłe wymagające rehabilitacji. To doskonały sposób na niwelowanie i opóźnianie rozwoju demencji u seniorów. Warto przy tym zaznaczyć, że wyświetlane animacje mogą także usprawniać koordynację wzrokową, a muzyka i dźwięki wpływać będą na ćwiczenie słuchu. Jak widać, nowoczesne techniki rehabilitacji pozwalają na wszechstronny rozwój dzieci oraz osób dorosłych. Gry i zabawy muszą być jednak zawsze dobierane indywidualnie, patrząc nie tylko na wiek pacjenta, ale i problem, z którym się boryka.

Artykuł powstał w oparciu o informacje znajdujące się na stronie firmy Funtronic.

Dodaj komentarz