O czym należy pamiętać zabierając niemowlaka na spacer?


O czym należy pamiętać zabierając niemowlaka na spacer?

Spacer to zdrowie

Aby spacer był dla dziecka wartościowy, kluczowy jest wybór odpowiedniego miejsca. Na pewno nie wpłynie na jego zdrowie spacer po terenach zabudowanych, gdzie będzie zmuszane do wdychania ogromnej ilości spalin. Warto więc poszukać uroczego parku czy lasku, w którym również rodzic będzie mógł odetchnąć z ulgą.

Aby spacer był korzystny dla zdrowia dziecka, ważne jest by nie doświadczało działania skrajnych temperatur. Oznacza to, że w letnie miesiące lepiej wybrać się na spacer przed południem i ubrać dziecko w lekkie ciuszki; pamiętajmy przy tym, by nie wystawiać dziecka na bezpośredni wpływ promieni słonecznych, ponieważ promieniowanie UV jest dla niego bardzo groźne. Zimą natomiast trzeba oczywiście ubrać dziecko w nieco bardziej “przytulny” sposób, choć uważajmy przy tym, by się nie spociło nadmiernie, bo stąd krótka droga do przeziębienia.

Delektujmy się spacerem

Spacer z niemowlakiem to doskonała okazja, by nawiązać kontakt z dzieckiem i zapewnić mu nieco rozrywki. Możemy więc opisywać mu rzeczy, które widzimy w otoczeniu, wcielając się w rolę przewodnika. W ten sposób uda nam się zacieśnić więź z dzieckiem i pozytywnie wpłynąć na jego rozwój. Spacer będzie też przyjemniejszym doświadczeniem zarówno dla dziecka, jak i dla nas, jeżeli wybierzemy się na niego z jedną lub więcej mam niemowląt. W ten sposób dziecko poczuje się raźniej, a i my na pewno będziemy czerpać ze spaceru więcej przyjemności.

Jeśli chodzi o przyjemność ze spaceru, najważniejsze jest zachowanie niespiesznego tempa,dzięki któremu dziecko naprawdę będzie mogło rozkoszować się obserwacją otoczenia. Wtedy też będziemy mieć czas, by nawiązać kontakt z dzieckiem! Potraktujmy spacer z dzieckiem jako okazję, by oderwać się od dynamicznego tempa życia, które szczególnie dla pracujących mam jest bardzo stresujące.

Niezbędne wyposażenie

Gdy już wiemy, jak powinien wyglądać spacer z niemowlakiem, pozostaje jeszcze kwestia wyposażenia! To zależy od wieku dziecka. Na początku najlepszą opcją będzie zdecydowanie głęboki wózek, który będzie dla niego najwygodniejszy. Jednak gdy dziecko nieco już podrośnie, można zainwestować w spacerówkę, która pozwoli mu na swobodniejszą obserwację otoczenia. 

Powyżej wspomniane było o ochronie dziecka przed promieniowaniem UV. Z uwagi na ten aspekt przy kupowania spacerówki warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona budkę osłaniającą je od słońca. Kupując tego rodzaju wózek, warto zwrócić uwagę również na obecność rozkładanego oparcia, które okaże się nieocenione, jeżeli dziecko zaśnie w trakcie spaceru – nie chcemy chyba, by musiało to robić na siedząco!

W przygotowaniu artykułu pomogła strona matfi.pl.

Dodaj komentarz