Objawy i leczenie Choroby Zwyrodnieniowej Stawów


leczenie Choroby Zwyrodnieniowej Stawów

Jedną z najczęściej występujących chorób reumatycznych jest ChZS, czyli Choroba zwyrodnieniowa stawów. Dochodzi do niej, gdy zaczyna brakować chrząstki stawowej i jej jakość nie spełnia odpowiednich funkcji. Jakie są przyczyny ChZS oraz jak wygląda jej leczenie i łagodzenie objawów?

Dlaczego stawy bolą?

Najczęściej choroby reumatyczne stawów dotyczą kolan, bioder, kręgosłupa oraz stawów palców rąk i stóp. W zdrowym stawie chrząstka amortyzuje jego ruchy, zapobiega przesuwaniu się stawów i ocieranie o siebie. Gdy chrząstki zaczyna brakować tworzy się stan zapalny, a kość stawu zaczynają pokrywać wyrośla kostne. Degradacji ulegają wtedy również torebka stawowa, więzadła oraz ścięgna i mięśnie otaczające staw. Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej daje o sobie znać pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Objawia się bólem przy ruchu stawu, a w przypadku pojawienia się stanu zapalnego, również podczas spoczynku. Do objawów dochodzi także sztywność, najczęściej występująca po spoczynku, ograniczenie zakresu ruchów stawów, jak też odczuwalne trzeszczenia, które są wynikiem tarcia o siebie powierzchni stawowych.

Przyczyny ChZS

Zwykle choroby reumatyczne pojawiają się z wiekiem. Jednak istnieją czynniki, które przyczyniają się do ich wystąpienia, jak otyłość, uprawianie sportu związanego z dużymi przeciążeniami stawów, osłabienie mięśni otaczających staw, zaburzenia budowy stawu, urazy stawów, cukrzyca oraz czynniki genetyczne. Częściej również na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpią kobiety, zwłaszcza po menopauzie.

Jak leczyć ChZS?

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów polega przede wszystkim na złagodzeniu objawów. Najważniejsze jest utrzymanie sprawności za pomocą utrzymania odpowiedniej masy ciała, ćwiczeń fizycznych, a także przez odciążenie stawu. W walce z bólem oraz stanami zapalnymi stawów należy stosować leczenie farmakologiczne. Pozwoli to na stosowanie się do zaleceń profilaktycznych, stosowania aktywności fizycznej niezbędnej do utrzymania sprawności oraz normalnego codziennego funkcjonowania bez bólu. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, do których należą aspiryna, paracetamol, ibuprofen, sudokykam, izoksykam oraz meloksykam. Meloksykam zawarty jest w leku przeciwzapalnym i przeciwbólowym Moilec, który stosowany jest w bólach kostno-stawowych oraz mięśniowych w przebiegu chorób reumatoidalnych oraz zwyrodnieniowych stawów. Lek jest dostępny bez recepty i wystarczy jedna tabletka na dobę, by uśmierzyć ból, powstrzymać stan zapalny i móc normalnie funkcjonować na co dzień.

Więcej o chorobach reumatycznych znajdziesz na: http://www.moilec.pl/najczestsze-choroby-reumatyczne

Dodaj komentarz