Objawy skóry atopowej


Objawy skóry atopowej

Z problemami dermatologicznymi zmaga się bardzo wielu ludzi. Mogą mieć one zróżnicowane podłoże – genetyczne, środowiskowe, pokarmowe, chemiczne.

Narażone są głownie osoby mające skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień. Jednym z najczęściej występujących schorzeń jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Dotyka ono osoby w każdym wieku, od niemowląt aż po ludzi starszych.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Ze względu na charakter schorzenia oraz występujące, objawy atopowe zapalenie skóry można zaliczyć do chorób przewlekłych. Ma ona podłoże alergiczne, odznacza się także nawrotami niekiedy mającymi bardzo intensywny przebieg. Ludzie cierpiący na to schorzenie mają suchą skórę, co decyduje o skłonności do podrażnień powodujących uporczywy świąd. Choć atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć całkowicie, to wraz z wiekiem niektóre objawy słabą lub ustępują. Można je także łagodzić odpowiednimi kosmetykami do pielęgnacji skóry wrażliwej (np. produktami marki Emolium – http://emolium.pl/).

Jak objawia się AZS?

O głównych symptomach choroby – suchości skóry oraz uporczywym świądzie – już wspomnieliśmy. Zazwyczaj towarzyszą im zmiany zapalne i wysiękowe. Objawy AZS są jednak zróżnicowane w zależności od wieku osoby, której dotyczą.

U niemowląt do drugiego roku życia zmiany są zlokalizowane głównie na twarzy, głowie i w okolicy uszu, natomiast w szczególnie ciężkich przypadkach obejmują także tułów i pośladki. Jeśli chodzi o charakterystyczne objawy dla tej grupy wiekowej, są to: świąd, stan zapalny wywołujący wypryski, strupy i nadżerki, rzadkie i łamliwe włosy oraz wtórne zakażenia skóry.

Dzieci do dwunastego roku życia mają podobne objawy; należy do nich doliczyć suchość skóry powodującą nadmierne łuszczenie. W postaci łagodniejszej są ograniczone do twarzy, dołów łokciowych i kolanowych oraz odsiebnych części ciała. Postać uogólniona może obejmować dowolny obszar na skórze.

W okresach młodzieńczym i dorosłym do podstawowych objawów AZS zaliczają się: świąd, liczne wykwity, strupy i nadżerki oraz błyszczące płytki paznokciowe. Symptomy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć w przedziale wiekowym 30–40 obserwuje się przewagę zmian zapalnych w zgięciach łokciowych i kolanowych.

Kuracja jest długa i często wymaga wspomagania organizmu odpowiednią dietą. Na szczęście dermatolodzy odnoszą coraz lepsze wyniki w leczeniu dolegliwości wywoływanych atopowym zapaleniem skóry.

Dodaj komentarz