Objawy wirusa HPV oraz jego diagnostyka


Objawy wirusa HPV oraz jego diagnostyka
Wirus Brodawczaka Ludzkiego w skrócie zwany HPV to jeden z najbardziej przerażających pacjentów patogenów, ze względu na swą rakotwórczość. Potrafi on w ludzkim organizmie, przez wiele lat, trwać w postaci utajonej, aby nagle zaatakować. Tym bardziej, że wirusem HPV łatwo się można zarazić. Może dojść do tego poprzez kontakt z zarażonym naskórkiem, jak również poprzez aktywność seksualną. Dlatego tak ważne jest, aby co jakiś czas profilaktycznie wykonać test na jego obecność. Wcześnie rozpoznany pozwoli na wprowadzenie odpowiedniego leczenia, które zapobiegnie wystąpieniu wielu groźnych chorób. Najczęstszą z nich jest rak szyjki macicy u kobiet.

Objawy wirusa HPV

Objawy wirusa HPV dzielą się na dwie grupy, grupę wysokiego ryzyka onkogennego i grupę niskiego ryzyka onkogennego. Najczęstszą postacią grupy drugiej są brodawki skórne oraz kurzajki, które zwykle pojawiają się na stopach i dłoniach. Mają one postać grudek i zazwyczaj leczenie ich polega na wymrażaniu ciekłym azotem. Problem istnieje gdy pacjent posiada w sobie jeden z typów Wirusa Brodawczaka Ludzkiego z grupy wysokiego ryzyka onkogennego, gdyż te mogą doprowadzić do nowotworu.

wirus hpv

Najczęstsze z nich to:

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych objawów wirusa HPV w organizmie. -Jest to nowotwór, wywołany przez onkogenny HPV, najczęściej w wyniku kontaktu dopochwowego.  Rozwój raka szyjki macicy poprzedza mutacja genetyczna, która przemienia komórki fizjologiczne w nowotworowe. Zdrowe komórki giną po odbyciu pełnego cyklu komórkowego, nowotworowe natomiast, rozmnażają się w nieograniczony sposób, i nie giną- tłumaczy dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska.

 

Rak prącia charakteryzuje się, na początku choroby, szorstką i czerwoną okolicą napletka i żołędzi prącia. Następnie powstają nadżerki i owrzodzenia. – Rak prącia jest chorobą przewlekłą. Objawia się naciekaniem nowotworu w kierunku cewki moczowej, co jest często przyczyną zaburzeń przy oddawaniu moczu – dodaje doktor Michajłowski.

Rak odbytu- jego najczęstszą przyczyną jest zakażenie wirusem HPV podczas seksu analnego, uprawianego bez prezerwatywy. Dermatolog-wenerolog z Gdańska mówi –Leczenie raka odbytu polega na wykorzystaniu jednej z trzech metod jego wycięcia.  Jej wybór zależy między innymi od wielkości guza, odległości jego od brzegu odbytu i głębokości naciekania.-Michajlowski Igor dermatolog wenerolog

Czym jest Test HPV 37?

Test HPV 37 jest jedną z najczulszych i bezinwazyjnych metod diagnostycznych, na obecność w organizmie Wirusa Brodawczaka Ludzkiego. Test HPV 37 jest testem PCR, czyli wykrywa wirusy poprzez reakcję łańcuchowej polimerazy. Dzięki temu, jego wysoka czułość powoduje, że potrafi on podać wynik z dokładnością 99%, przy występowaniu nawet znikomej ilości wirusów. Dodatkowo pacjent wymaz, z zakażonego miejsca to jest między innymi napletka, odbytu, sromu, pochwy czy jamy ustnej, pobiera samodzielnie u siebie w domu. Dzięki temu badanie jest wykonywane bezboleśnie i w komfortowych warunkach.

badanie i test na hpv

Więcej na temat wirusa HPV przeczytasz na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/

Dodaj komentarz