Od stóp do paznokci


grzybica stóp

Grzybica stóp należy, niestety, do dosyć częstych dolegliwości dermatologicznych, ponieważ dotyka ponad 40 proc. populacji. Problem jest tym poważniejszy, że część z osób dotkniętych grzybicą stóp zauważa ją dopiero w dosyć późnym stadium.

Grzybica stóp jest chorobą zakaźną, której przyczyną niejednokrotnie jest zaniedbywanie higieny osobistej.
Jest kilka rodzajów grzybicy stóp: międzypalcowa, potnicową i złuszczająca. Pierwsza dotyka najczęściej sportowców i objawia się w postaci wilgotnych (i brzydko pachnących) pęknięć między palcami – najczęściej między piątym i czwartym; objawem drugiej są liczne małe pęcherzyki na podeszwach; złuszczająca sprowadza się do łuszczenia i rogowacenia naskórka stopy. Innym przejawem grzybicy może być świąd stóp.
Do zakażenia grzybicą stóp dochodzi zwykle w miejscach publicznych, zwłaszcza w łaźniach i na basenach. Można się też nią zarazić w hotelach na dalekim wschodzie, gdyż tam w pokojach właściciele przybytków często zostawiają gościom plastikowe laczki. Ryzyko zarażenia grzybicą stóp pojawia się podczas używania cudzego obuwia, choćby narciarskiego.
Leczenie grzybicy nie jest łatwe, wymaga bowiem systematyczności i cierpliwości. Do leczenia stosuje się leki antyseptyczne i przeciwysiękowe, jak kwasy – salicylowy, borny i taniowy.
Po podjęciu leczenia grzybicy stóp warto jest przynajmniej odkazić obuwie i skarpety (najlepiej jest się tego pozbyć) oraz odkażenie miejsc, w których się kąpiemy lub dokonujemy higieny osobistej.
Następstwem grzybicy stóp jest grzybica paznokci – ta jest bardzo trudna do wyleczenia domowymi sposobami, dlatego w takim wypadku najlepiej jest się udać do dermatologa. Natomiast po kuracji specjalisty warto przestrzegać skrupulatnie jego zaleceń, bowiem grzybica nierzadko nawraca.
Leki pomagające w zwalczaniu grzybicy stóp i paznokci zwykle można dostać w aptekach bez recepty. Do najpopularniejszych należą: grzybobójczy chlorowodorek terbinafiny, hamujący rozwój grzybów drożdżaków – flutrimazol, ketokonazol (w tym Nizoral), azotan mikonazolu, zwalczający bakterie chorobotwórcze – dizetionian heksamidyny oraz klotrymazol. W celu zwalczania grzybic tego typu można stosować również roztwór jodu i sole do stóp. Dostępne są też aerozole antygrzybiczne oraz zasypki – i tu godna polecenia jest zasypka Proftin. Dostępne są też mydła przeciwgrzybiczne.
Warto wiedzieć, że grzybicy stóp i paznokci można uniknąć i do tego potrzebna jest odpowiednia profilaktyka, choćby zabieranie na basen osobistego obuwia i jak najczęstsze korzystanie z obuwia przewiewnego i nie za bardzo obcisłego.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Od stóp do paznokci

  • zuzek

    Jest tyle zdjęć zmian na paznokciach w guglach, że bez
    problemu można porównać, jak tylko się coś zauważy na swoich. Można też
    podpytać eksperta, np. z leczpaznokcie, aby upewnić się, czy spełnione są
    kryteria do grzybka, czy też to coś innego 🙂