Odbudowa po leczeniu kanałowym – na czym polega


Odbudowa po leczeniu kanałowym - na czym polega
Celem leczenia kanałowego celem jest usunięcie zmienionej zapalnie miazgi. Po wypełnieniu kanału własne tkanki pozostają na obrzeżu, a centralna część korony jest pusta. Prawidłowa odbudowa po leczeniu kanałowym jest koniecznym warunkiem dla uzyskania powodzenia w leczeniu.

Leczenie kanałowe stosuje się, gdy dochodzi do zakażenia miazgi zęba bakteriami wywołującymi próchnicę. W tym przypadku konieczne jest usunięcie miazgi zęba, co odbywa się najdokładniej pod mikroskopem. Po leczeniu endodontycznym ząb jest osłabiony i podatny na złamania, zwłaszcza złamania ścianek i pionowe pęknięcia korzenia. Oto kilka sposobów odbudowy po opracowaniu kanałów

Wypełnienie kanałów

W celu wypełnienia korzeni stosuje się najczęściej gutaperkę. Ponieważ nie łączy się ona z zębiną, aby uszczelnić połączenie, używa się różnego rodzaju past.

Wypełnienie kompozytowe

Stosuje się w zębach, które mają wystarczająco grube ściany własne po leczeniu endodontycznym. Aby zastosować wypełnienie kompozytowe, maksymalnie 2 powierzchnie zęba mogą ulec zniszczeniu. Ten rodzaj wypełnienia nie zapewnia wzmocnienia ani nie przywraca prawidłowego rozłożenia sił w trakcie żucia.

Endokorony, nakłady

Stosowane są  gdy procesy próchnicowe zniszczą ponad dwie ściany. W celu założenia endokorony obniża się wszystkie powierzchnie zęba i na całą powierzchnię żująca nakłada się rodzaj wcześniej przygotowanej poza jama ustną plomby. Endokorony i nakłady mogą być wykonane z kompozytu lub porcelany. Jedną z ich zalet jest łatwość naprawienia w przypadku uszkodzenia i dobre wzmocnienie uszkodzonych tkanek zęba.

Korony z wkładem koronowo-korzeniowym

Stosowane są przy bardzo dużych uszkodzeniach zęba, w wyniku których często obecny jest jedynie korzeń. Wkład koronowo-korzeniowy trwale połączony jest z korzeniem zęba i wykonany z włókna szklanego (bardziej estetyczne) lub metalu. Ząb wykończony jest, najczęściej porcelanową, koroną która obejmuje wszystkie jego powierzchnie.

Należy zawsze dążyć do przywrócenia prawidłowej funkcji zęba i jego odbudowy. Jednak jeśli ząb uszkodzony jest poniżej przyczepu dziąsłowego, wtedy rekonstrukcja często jest nieskuteczna. W takich przypadkach przed odbudową wykonuje się zabiegi periodontologiczne wydłużenia korony klinicznej

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus

Dodaj komentarz