Odleżyny – profilaktyka i leczenie


Odleżyny

Odleżyny są wynikiem unieruchomienia człowieka, który poprzez uraz, wypadek, chorobę zmuszony jest do leżenia bądź siedzenia na wózku inwalidzkim. Główną przyczyną jest ucisk tkanek miękkich, w efekcie czego krew w ogóle nie dopływa do tych miejsc bądź dopływa jedynie częściowo. Do innych czynników, które zwiększają ryzyko odleżyn zalicza się choroby naczyń skórnych, choroby, które zmniejszają czucie, typu neuropatia cukrzycowa, porażenia. Znaczenie ma również odpowiednie odżywianie chorego. Również osoby zdrowe, które zbyt długo siedzą w jednej pozycji odczuwają czasem mrowienie i ból, co świadczy o nadmiernym ucisku w danym obszarze. Pozostawanie w tej samej pozycji przez dłuższy czas, prowadzi do uszkodzenia tkanek, a w efekcie ich martwicy.

Najważniejsza profilaktyka

W leczeniu odleżyn najważniejsze znaczenie ma profilaktyka, czyli odpowiednia opieka nad osobą unieruchomioną. Jak leczyć odleżyny w stanie początkowym? Co 1-2 godziny należy zmieniać pozycję osoby chorej, dwa razy dziennie oglądać odleżyny. Bardzo dobrym rozwiązaniem są materace przeciwodleżynowe, które ułatwiają opiekę nad chorym i zapobiegają odleżynom. Dostępne są w sklepach medycznych, przykładem są materace wodne, zmiennociśnieniowe, z pianogumy. Leczenie odleżyn w początkowej fazie wymaga również stosowania opatrunków. Powinny one utrzymywać wysoki poziom wilgotności, usuwać wysięk i toksyczne cząsteczki, nie powinny przepuszczać bakterii i zarazem nie przylegać do rany, muszą utrzymywać właściwą temperaturę, zbliżoną do temperatury ciała. Nie mogą działać alergizująco i powinny być łatwe do zmiany. Do leczenia odleżyn w początkowych stadiach wykorzystuje się błony poliuretanowe, żele hydrokoloidowe, a także produkty lecznicze zawierające alantoinę. Więcej na temat prawidłowej profilaktyki odleżyn przeczytasz na http://www.mojarana.pl. Preparaty lecznicze na odleżyny stanowią ochronę dla skóry przed zakażeniem, chronią przed martwicą tkanek i łagodzą ból.

Martwica efektem nieprawidłowej profilaktyki

Kolejne stadia odleżyn są bardzo trudne do leczenia, niektóre wymagają interwencji chirurgicznej. Również stosuje się opatrunki hydrokoloidalne, a także alginianowe i hydrożele. Z racji tego, że zaawansowana postać odleżyn jest trudna do leczenia, jest ono w głównej mierze oparte na prawidłowej profilaktyce.

Konieczna jest właściwa dieta, bogata w białko, cynk i witaminę C.

Dodaj komentarz