Odzież z bambusa – sprawdź czy warto


Odzież z bambusa – sprawdź czy warto
Jeszcze niedawno przeciwnicy bawełny praktycznie nie istnieli. Wszyscy byli przekonani o wspaniałym wpływie tego naturalnego materiału na nasze zdrowie. Obudzeni w środku nocy potrafilibyśmy wymienić jej właściwości – pozwala oddychać skórze, w naturalny sposób reguluje temperaturę i nie powoduje alergii. Niestety wszystko się zmienia, także branża odzieżowa. Już jakiś czas temu wątpliwości zaczął budzić sposób, w jaki uprawia się bawełnę. Ekolodzy zwracają uwagę na wykorzystanie sztucznych nawozów i związaną z nimi erozję gleb. Wydawało się jednak, że nie ma alternatywy dla tego niezwykle popularnego materiału. Dziś już wiemy, że jego monopolistycznej pozycji może zagrozić… bambus. Charakterystyczna roślina, której znaleziono już tysiące zastosowań, odważnie wkracza na rynek tekstylny. Warto przeanalizować plusy i minusy tej nietypowej tkaniny.

Odzież z bambusa – zalety

Kiedyś bawełna była znacznie droższa, ze względu na długi czas wzrostu samej rośliny. Dopiero nauka przyszła z pomocą jej hodowcom i przyspieszyła cały proces. Niestety to wspomaganie nie może obyć się bez substancji chemicznych. Oczywiście nadal możemy kupić odzież wykonaną z w pełni naturalnej bawełny (tak zwanej bawełny organicznej albo bawełny bio), jednak musi się to odbić na cenach. Pod tym względem bambus jest zupełnie inną rośliną. Charakterystyczne włókniste tyczki rosną w niewyobrażalnym tempie – nawet 1m w ciągu doby! Poza tym bambus, w przeciwieństwie do chimerycznej bawełny, może rosnąć na dobrą sprawę w niemal każdym miejscu na ziemi, do uprawy nie nadaje się jedynie 1/3 najzimniejszych i najmniej nasłonecznionych gruntów. Właśnie te czynniki sprawiają, że odpowiednio obrobione pędy stają się atrakcyjnym materiałem do produkcji odzieży. Oto tylko niektóre z jego wspaniałych właściwości:

  • Nie uczula, dba za to o naszą skórę i chroni ją przed szkodliwymi czynnikami.
  • Jest znacznie bardziej chłonny od bawełny, dzięki czemu lepiej radzi sobie z wilgocią i zapewnia komfort w każdej sytuacji.
  • Eliminuje bakterie – dzięki temu jego potencjał dostrzegli producenci bielizny. Brak bakterii=brak nieprzyjemnego zapachu, a także dłuższe (i zdrowsze) użytkowanie samej tkaniny.
  • Schładza powierzchnię ciała – temperatura odczuwalna jest o ok.3 stopnie niższa, niż w przypadku tradycyjnych włókien.
  • Blokuje promienie UV, za co podziękuje nam nasza skóra.
  • Jest odporny na gniecenie.

 

Ekologiczne ubrania z bambusa

Wspaniałe właściwości sprawiają, że jako pierwsi na szerszą skalę potencjał bambusa postanowili wykorzystać producenci ubrań dla dzieci. Nic w tym dziwnego – to właśnie odzież dla najmłodszych powinna być najdelikatniejsza i najbezpieczniejsza dla zdrowia użytkowników. Poza tym materiał jest niezwykle miły w dotyku, co także znajduje uznanie w oczach klientów. Rynek jednak szybko się rozszerza i nowy typ włókien pojawia się w coraz szerszej gamie produktów. Niestety podobnie jak w przypadku bawełny – włókno bambusowe włóknu bambusowemu nierówne. Już teraz możemy wydzielić kilkaset różnych typów tkanin, wykorzystujących potencjał tej niesamowitej rośliny. Wiele z nich, a zwłaszcza te, które trafiają do naszego kraju, to tak zwana wiskoza bambusowa, która nie charakteryzuje się już takimi właściwościami. Wybierając odzież należy więc dokładnie sprawdzać producenta i wykorzystywane przez niego metody. Podobnie jak w przypadku innych materiałów, za wersję bio trzeba będzie zapłacić znacznie więcej. Jeżeli chcemy uniknąć domieszki różnego typu chemikaliów, musimy wybierać włókna obrabiane w sposób mechaniczny, a to niestety kosztuje.

Tekst napisany we współpracy ze sklepem stimago.pl
stimago.pl – sprawdź platformę dającą możliwość zaprojektowania koszulki z własnym nadrukiem, za pomocą prostego w obsłudze kreatora lub założenie własnego sklepu internetowego z koszulkami.
Facebook Comments