Odżywki białkowe – co warto o nich wiedzieć?


Odżywki białkowe - co warto o nich wiedzieć?
Żyjemy w czasach ciągle pogłębiającej się mody na bycie „fit”, treningi personalne, wzrastająca popularność usług dietetyków i oczywiście odżywki – których rynek rozrasta się w zatrważającym wręcz tempie. Do dyspozycji trenujących, jest coraz więcej różnego rodzaju suplementów diety, wspomagaczy, termogeników i wszelkiego rodzaju innych odżywek, których zadaniem jest ułatwić nam osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Jednak przemiana z wesołego grubaska w istnego gladiatora, to nie tylko odpowiednia dieta i suplementy – to również trening, do którego wszelkiego rodzaju odżywki, mogą być idealnym dodatkiem.

Jednak jak już wspominałem, ta gałąź rynku, staje się coraz obszerniejsza z dnia na dzień, a każdy wspomagacz, może przynieść zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Dlatego przed zakupem konkretnego środka, należy dokładnie zapoznać się z jego zawartością, działaniem i „specyfikacją”, tak by zmaksymalizować efektywność treningów, nie narażając przy tym własnego zdrowia.

Czym są odżywki białkowe?

Jak nie trudno się domyśleć, głównym składnikiem tego typu odżywek jest białko. Którego odpowiednia ilość w codziennej diecie, jest konieczna do utrzymania prawidłowego przyrostu masy mięśniowej – a co za tym idzie, spalania tkanki tłuszczowej. Można powiedzieć, że białko jest swego rodzaju budulcem mięśni, dodatkowo pełni rolę regulacyjną i transportową w naszym organizmie. Im więcej sportu, tym większe będzie zapotrzebowanie organizmu, na ten konkretny element – a czasem ciężko będzie dostarczyć odpowiednią jego ilość wyłącznie w diecie. Mało tego, białko zawarte w odżywkach, posiada wysoką wartość biologiczną, dzięki czemu organizm łatwo je przyswaja.

Warto  też dodać, że odżywki z grupy białkowych, zostały uznane przez Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej i Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, za środki bezpieczne oraz skutecznie poprawiające zdolność do wysiłku.

Jakie odżywki będą najlepsze?

Najczęściej spotykamy się z tzw. białkiem serwatkowym – czyli takim, które wytwarzane jest właśnie z serwatki (płyn pozostający po produkcji sera). Najbardziej charakterystyczne cechy tego produktu, to:

  • Łatwa przyswajalność
  • Proste dawkowanie
  • Bezpieczeństwo stosowania

W przeciwieństwie, do środków syntetycznych, serwatka nie wywołuje żadnych skutków ubocznych – mogą je zaobserwować jedynie osoby, które nie tolerują laktozy, jednak nie ma co załamywać rąk, został dla nich stworzony specjalny rodzaj serwatki, który nie wywołuje alergii.

Na rynku, dostępne są trzy rodzaje preparatów białkowych (dzieli się je ze względu na sposób produkcji), koncentraty, izolaty i hydrolizaty białkowe, przy czym te ostatnie, charakteryzują się najszybszą absorbcją, a dodatkowo dostarczają pełny profil aminokwasowy.

W tym miejscu, warto pamiętać, że każdy z nas ma inny organizm, a co za tym idzie różną tolerancję i zapotrzebowanie na konkretne produkty. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dopasować stosowane odżywki do naszych indywidualnych potrzeb.

A co w środku?

Główne składniki wszystkich odżywek z linii białkowych to:

  • Aminokwasy
  • Węglowodany
  • Tłuszcze
  • Składniki mineralne
  • Witaminy

Wszystkie te związki, mają spełniać jedno zadanie – wspierać organizm podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. W zależności od producenta w białku możemy znaleźć enzymy trawienne lub dodatki smakowe.

Jak stosować odżywki białkowe?

Przede wszystkim, trzeba wiedzieć że są to suplementy dla osób uprawiający sporty siłowe oraz wytrzymałościowe, którym pomagają pokryć dzienne zapotrzebowanie na białko. Dawkowanie, uzależnione jest od masy ciała i wygląda następująco:

Sporty siłowe – 1,2 – 1,7 grama na kilogram masy ciała na dobę.

Sporty wytrzymałościowe – 1,2 – 1,4 grama na kilogram masy ciała na dobre.

Te wartości mogą ulegać zmianie, w zależności od aktywności fizycznej, częstotliwości i długości treningów.

Białko a odchudzanie

Suplementy białkowe pomagają budować masę mięśniową – ale czy okażą się użyteczne dla osób na tzw. redukcji? Okazuje się że tak, oczywiście pod warunkiem że regularnie trenują one sporty, czy to siłowe czy wytrzymałościowe. Białko wspomaga bowiem procesy metaboliczne, przyspieszając przemianę materii, dodatkowo organizm musi spalić duże ilości energii, by przetrawić produkty białkowe.

Podsumowując

Odżywki białkowe, to świetny a co najważniejsze bezpieczny środek wspomagający nas przy regularnym treningu. Odpowiednio stosowane, przyczyni się do spalenia zbędnych kilogramów czy też zbudowania wymarzonej sylwetki.

 

MS
Więcej informacji na temat odżywek białkowych oraz suplementów znajdziesz na: forum-sportowe.pl.

Dodaj komentarz