Odżywki dla sportowców


Odżywki dla sportowców
Świat odżywek nie jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla zawodowców. Jeśli biegasz, jeździsz na rowerze, często pływasz, lub po prostu intensywnie uprawiasz sport sięgnięcie po odżywki nie jest niczym złym. Musisz jednak pamiętać o kilku prostych zasadach.

Zanim sięgniesz po wspomaganie suplementacją

W chwili obecnej odżywki wspomagające trening, jego efektywność, czy regenerację po nim niosą ze sobą różne zagrożenia. Zanim jednak sięgniesz po jakikolwiek suplement diety zastanów się, czy możesz coś poprawić w swoim harmonogramie treningowym, albo planie żywieniowym aby zwiększyć skuteczność treningu? Często bowiem początkujący zbyt szybko sięgają po odżywki i suplementację zapominając, że profesjonalnie wykonany trening i odpowiedni styl życia, gdzie głównym czynnikiem jest dieta dadzą najlepsze efekty. To nie znaczy, że odżywek nie należy używać już na początku. Warto jednak zastanowić się po jakie na starcie suplementy diety warto sięgnąć – tego typu dylematy najlepiej rozwiązać zaczerpując porady od bardziej doświadczonych kolegów lub po prostu udając się do trenera wyspecjalizowanego w konkretnej dziedzinie.

Czytaj co jest napisane na opakowaniu

Przedawkowanie napoju z elektrolitami raczej nikomu nie grozi, jednak należy stosować się do dawek zawartych na opakowaniu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że stosowanie większych niż zaleca opakowanie dawek odżywek najczęściej spowoduje obniżenie poziomu treningu i jakości regeneracji po. Dlaczego? Zbyt duże nafaszerowanie się odżywkami może mieć negatywny wpływ chociażby na nasz układ wydalniczy w tym przede wszystkim na nerki. Powstaje podobny problem jak z wątrobą, gdy zjemy zbyt dużo tłustego jedzenia – nasz organizm daje jasny sygnał, że nie będzie tolerował aż takich anomalii. Z punktu widzenia efektywności ćwiczeń również należy pamiętać, że ludzki organizm ma poniekąd ograniczone możliwości jednorazowe wchłaniania konkretnych składników, makro i mikroelementów. Tak więc dawkowanie odżywek powinno być zawsze idealnie dostosowane do potrzeb indywidualnych trenującego.

Suplementy to nie cudowny sposób na sukces

Odżywki mogą podnieść twoje zdolności treningowe.  Sprawić, że regeneracja przebiegnie sprawniej i szybciej, lecz nie ma szans byś osiągnął szybkie i trwałe efekty nie dając z siebie wszystkiego na bieżni czy rowerze, a jedynie licząc na cudowną moc odżywek. Więcej informacji i porad na ten temat znajdziesz na stronie: http://runandbike.pl/.

Realnie musisz mieć świadomość, że odżywki to tylko i wyłącznie wspomaganie procesów treningowych i regeneracyjnych. Pozwolą Ci wejść na pewien poziom szybciej i w pewnym sensie łatwiej, jednak nie zwalniają z obowiązku intensywnego treningu i rozważnej regeneracji.

Dodaj komentarz