Olej kokosowy


Olej kokosowy
Olej kokosowy czeka dziś na nas nie tylko w sklepach oferujących zdrową żywność, ale także w niemal każdym supermarkecie. Warto więc zadać sobie pytanie o to, czym się charakteryzuje i czy rzeczywiście jego popularność może być czymś więcej niż tylko trendem, o którym wiadomo, że szybko przeminie.

Olej kokosowy – najważniejsze składniki

O znaczeniu oleju kokosowego najlepiej świadczy charakterystyczny dla niego skład. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście kwasy tłuszczowe i to zarówno nasycone (laurynowy, kaprylowy), jak i nienasycone (w tym kwas oleinowy oraz linolenowy). Olej jest też skarbnicą witamin z grupy B, choć w jego składzie nie brakuje także wzmacniającej układ odpornościowy witaminy C oraz witaminy E znanej jako witamina młodości. To także ważne źródło składników mineralnych, w tym kwasu foliowego, potasu, wapnia, żelaza, sodu oraz magnezu.

Olej kokosowy w kuchni

Olej kokosowy można stosować na przynajmniej kilka sposobów, najczęściej jednak okazuje się on niezrównanym dodatkiem do posiłków. Z powodzeniem można podawać go zamiast masła, nic nie stoi przy tym na przeszkodzie, aby używać go jako tłuszczu do smażenia, choć w takim wypadku warto zwracać uwagę na jego ilość. Łyżeczka oleju kokosowego może być świetnym dodatkiem do przygotowywanego samodzielnie koktajlu, można przy tym podawać go wraz z daniem głównym, sprawdza się bowiem jako baza podczas pieczenia ziemniaków. Co ciekawe, łyżeczka oleju może trafić nawet do kawy lub herbaty. Ulubiony napój zyska wówczas delikatny, a jednocześnie bardzo przyjemny kokosowy posmak.

Olej kokosowy dla urody

Nie trzeba być wcale na bieżąco z nowościami z zakresu kosmetologii aby dostrzec, że olej kokosowy jest częstym składnikiem różnego rodzaju kremów, żeli i maseczek. Trudno się temu dziwić, mamy bowiem do czynienia z naturalnym rozwiązaniem o wyjątkowo korzystnym wpływie na naszą urodę. Olej kokosowy może być zatem stosowany zarówno w charakterze naturalnego błyszczyka, peelingu do twarzy oraz peelingu do ciała, choć w tym ostatnim przypadku dobrym pomysłem wydaje się zmieszanie go z cukrem. Można korzystać z niego w charakterze olejka do masażu, nic przy tym nie stoi na przeszkodzie temu, aby smarować nim skórę z rozstępami oraz te jej części, które ucierpiały z powodu poparzeń słonecznych. Olej kokosowy to również jeden z tych kosmetyków, które poprawiają stan włosów ożywiając je i sprawiając, że odzyskują dawny blask.

Olej kokosowy dla zdrowia

Olej kokosowy jest tłuszczem, wielu osobom trudno jest więc uwierzyć w to, że może okazać się rozwiązaniem wspierającym walkę z nadmiarem kilogramów. Okazuje się jednak, że takie jego właściwości zostały już wielokrotnie potwierdzone. Olej ten nie tylko przyspiesza metabolizm, ale również przyczynia się do tego, że rzadziej jesteśmy głodni, co jest szczególnie dobrą wiadomością dla osób nie mogących oprzeć się pokusie podjadania między posiłkami.
Coraz częściej mówi się również o tym, że olej kokosowy, który stosuje się zamiast masła, jest w stanie obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a tym samym – ochronić nas przed wieloma chorobami serca z zawałem na czele.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep agnex.pl specjalizujący się w sprzedaży zdrowej żywności.

Dodaj komentarz