Opatrunki hydrożelowe, czyli skuteczny sposób na odleżyny


Opatrunki hydrożelowe

Odleżyny to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka osoby długotrwale leżące wskutek przewlekłej choroby. Długie leżenie w jednej pozycji powoduje nadmierny nacisk na dany obszar skóry, przez co dochodzi do uszkodzenia tkanki, a z czasem do jej powiększenia i owrzodzenia. Leczenie odleżyn jest dość długie i bolesne dla pacjenta, można jednak je złagodzić, używając odpowiednich opatrunków. W tej kwestii najlepsze są opatrunki hydrożelowe.

Najlepsze opatrunki na odleżyny

Rany powstające w wyniku odleżyn są bolesne i długo się goją, wobec czego nie można stosować do ich leczenia tradycyjnego opatrunku. Ustalono, iż opatrunek idealny na tego typu rany powinien utrzymywać wilgotność, usuwać nadmiar płynów i cząsteczek wydostających się z rany oraz nie może przylegać i przyklejać się do rany, a także przepuszczać do niej żadnych bakterii. Oprócz tego powinien też utrzymywać właściwą temperaturę, być nietoksyczny i wolny od potencjalnych alergenów. Bardzo ważne jest, aby zmiana takiego opatrunku nie uszkadzała gojących się odleżyn, co powodowałoby ponowne powstanie bolesnej rany. Najpopularniejsze opatrunki na odleżyny dostępne są w formie past lub jedno- czy dwuwarstwowych płytek. Opatrunki w postaci past są dostępne w specjalnych tubkach lub wygodnych aplikatorach. Jednowarstwowe płytki to opatrunek bez ochronnej warstwy zewnętrznej, zaś płytki dwuwarstwowe ją posiadają. Zadaniem ochronnej warstwy zewnętrznej jest zabezpieczenie rany przed bakteriami i innymi czynnikami mogącymi wywołać zakażenie. A co można powiedzieć o opatrunkach żelowych?

Opatrunki hydrożelowe – działanie i sposób użycia

Najczęściej wybieranymi opatrunkami na odleżyny są opatrunki hydrożelowe, inaczej hydrożele. W ich skład wchodzą polimery metakrylatów, które są nierozpuszczalne, oraz grupy hydrofilowe, które z kolei pochłaniają wodę. Hydrożele mają za zadanie oczyszczać ranę z martwiczych tkanek, a jest to możliwe dzięki właściwemu nawodnieniu i zapoczątkowaniu w ten sposób autolizy. Poza tym opatrunki hydrożelowe zmniejszają ból, dzięki ochładzaniu rany, a także odpowiedniemu nawilżeniu. Wszystko po to, by odleżyny szybciej się goiły. Opatrunki te są dostępne zarówno w formie plastrów, jak i żelu w tubce do bezpośredniego aplikowania na ranę. Jak korzystać z opatrunków hydrożelowych? O ile założenie plastra nie nastręcza większych problemów, z opatrunkiem w żelu możemy mieć pewne kłopoty. Najpierw więc należy przemyć ranę, najlepiej roztworem z soli fizjologicznej, i osuszyć ją. Na powierzchnię rany nakładamy grubą warstwę żelu – zwykle są one sprzedawane w małych tubkach, które trzeba zużyć jednorazowo. Po aplikacji przykrywamy ranę jałowym opatrunkiem, na przykład gazą czy zwykłym plastrem. Początkowo, opatrunek hydrożelowy trzeba zmieniać przynajmniej raz na dobę, gdyż wtedy rana oczyszcza się z tkanki martwej, a z czasem wystarczy raz na trzy dni. Jeżeli dostrzeżemy, że żel wycieka z opatrunku, należy od razu założyć nowy. Największą zaletą hydrożeli jest to, że nie tylko chronią ranę, ale widocznie przyspieszają jej gojenie, a ponadto nie przywierają do niej, przez co przy usuwaniu opatrunku nie dochodzi do uszkodzenia świeżo wygojonej rany.

Dodaj komentarz