Operacja zaćmy – konieczność czy ostateczność?


Operacja zaćmy – konieczność czy ostateczność?
Zaćma jest jedną z degeneracyjnych chorób oczu atakujących soczewkę. W przebiegu choroby dochodzi do jej zmętnienia i znacznego upośledzenia ostrości wzroku. Nieleczona zaćma może doprowadzić do ślepoty. Choroba dotyka najczęściej osoby w podeszłym wieku. Na jakie objawy zwrócić uwagę? Jak leczyć tę podstępną chorobę?

Objawy zaćmy

Zaćma (łac. cataracta) może bezobjawowo rozwijać się przez wiele lat. Najczęściej dotyka ona kobiety po 60. roku życia. Początkowo mętnienie soczewki jest na tyle powolne, że nie powoduje znacznego obniżenia jakości widzenia. Z czasem jednak pojawia się pierwszy syndrom, czyli nieostre widzenie. Zwykle nie łączy się go w żaden sposób z chorobą, bo przecież im człowiek starszy tym słabiej widzi. Kolejnym objawem jest tzw. zjawisko olśnienia, które pojawia się podczas patrzenia na źródła światła. W polu widzenia chorego mogą pojawiać się plamki lub punkty. Chory może też mieć problem z postrzeganiem kolorów – stają się one coraz mniej intensywne i wyraziste. Pojawia się również problem ze wzrokiem przy oglądaniu telewizji lub czytaniu. Każdy z tych objawów jest na tyle niepokojący, że powinien zwrócić uwagę chorego i zmobilizować go do pójścia do okulisty. Jak w przypadku każdej wady wzroku, najważniejsze jest jej wczesne wykrycie.

Leczenie choroby

Jeszcze kilka lat temu leczenie zaćmy polegało na jej spowolnieniu jej postępowania. Operacja zaćmy była ostatecznością, zresztą była na tyle inwazyjna, że niewiele osób się na nią decydowało. Dzięki niesamowitemu rozwojowi medycyny, w tym także okulistyki, chirurdzy wyprowadzili operację zaćmy na nowy poziom. Obecnie zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a cała procedura trwa około 30 minut. Na decyzję o operacji nie czeka się do czasu całkowitego zmętnienia soczewki, można ją przeprowadzić na każdym etapie rozwoju choroby.

Więcej na temat operacji zaćmy: http://www.kardiotel.pl/operacja-zacmy

Nie ma też powikłań w postaci wystąpienia dużej nadwzroczności pooperacyjnej. Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nowoczesną soczewką wykonaną z wysokiej jakości materiału. Pacjent może skorzystać z soczewek jednoogniskowych – poprawiających jakość widzenia z jednej odległości lub dwuogniskowych – gwarantujących ostrość widzenia z dwóch odległości. Po zabiegu pacjent jest wypisywany do domu. Czasem konieczne jest towarzystwo drugiej osoby – operacja nie jest inwazyjna, ale może być dużym przeżyciem dla operowanego. Podczas wypisu lekarz ustali również częstotliwość wizyt kontrolnych i zaleci stosowanie kropli antybiotykowo – sterydowych. Sama rekonwalescencja nie jest uciążliwa, trzeba jednak pamiętać o unikaniu nadmiernych wstrząsów.

Operacja zaćmy to dziś najpowszechniejsza metoda walki z ta chorobą. Ważne jest żeby nie ignorować objawów i jak najwcześniej podjąć leczenie.


Dodaj komentarz

2 komentarzy do “Operacja zaćmy – konieczność czy ostateczność?

  • Helena Wac

    Można wyleczyć zaćmę na NFZ – bez kolejki. Dzięki dyrektywie transgranicznej można usunąć zaćmę w Czechach. Firma Medipe Clinic (działa w całej Polsce) organizuje dojazd w obie strony, zapewnia opiekę w języku polskim i powrót tego samego dnia. Na zabieg czeka się maksymalnie 2-3 tygodnie. POLECAM!!!