Operacje, jakie wykonuje się na oku


eye surgery

Zdrowe oczy są podstawą dobrego funkcjonowania na co dzień. Delikatne wady wzroku koryguje się za pomocą okularów i szkieł kontaktowych, jednak poważne choroby mogą grozić utratą wzroku. Coraz prężniej rozwija się dziś chirurgia oka – jakie operacje wykonuje się na oczach?

Niektóre osoby od dziecka borykają się z wadami wzroku, inne nabywają je wraz z wiekiem. Najbardziej dostępnym sposobem korygowania ich jest korzystanie z okularów leczniczych, jednak w przypadku gdy wada silnie postępuje, może okazać się, że ta metoda się nie sprawdza. Operacje na oczach budzą wiele obaw, lecz często są jedyną formą ratunku dla chorego – wystarczy wspomnieć, że możliwość operacyjnego leczenia zaćmy została obwołana przez media cudowną operacją.

Laserowa korekcja wzroku

Korzystanie z okularów i soczewek bywa uciążliwe – osoby, które mają już ich dość, mogą skorzystać z szybkiego i bezbolesnego zabiegu Lasik, którego celem jest korekcja wzroku. Zabieg ten jest przeznaczony dla osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem – laser usuwa wadę wzroku poprzez nadanie rogówce właściwego kształtu. Ingerencja w organizm jest niewielka – jeszcze tego samego dnia pacjent wraca do domu, a po 24 godzinach następuje znaczna poprawa jakości widzenia.

Leczenie zeza stało się możliwe

Zez, czyli nierównoległe rozstawienie gałek ocznych, jest koszmarem wielu ludzi – dla większości z nich stał się prawdziwym stygmatem ze względu na reakcję otoczenia. Nowoczesna chirurgia umożliwia leczenie na każdym etapie życia – również dorosłe osoby mogą się jemu poddać.

Zaćma

Zaćma najczęściej wynika z wieku pacjenta – polega na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka, co prowadzi do zmniejszenia jej przejrzystości. Ostatnim etapem choroby jest całkowita utrata wzroku. Zaćma traktowana jest jako jeden z najważniejszych problemów okulistycznych w obecnych czasach. Operacyjne leczenie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wstawieniu na jej miejsce sztucznej. Operacyjne leczenie zaćmy można wykonywać zarówno w ramach refundacji NFZ, jak i w prywatnych ośrodkach.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Chorobą związaną z podeszłym wiekiem jest również zwyrodnienie plamki żółtej, która jest odpowiedzialna za widzenie centralne. Zwyrodnienie uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności – objawami są zniekształcone widzenie linii prostych, trudności w czytaniu oraz zniekształcenie obrazu. Zwyrodnienie plamki należy do najczęstszych przyczyn wystąpienia ślepoty i występuje w dwóch postaciach – suchej oraz wysiękowej. W przypadku tej drugiej stosuje się zastrzyki LUCENTIS, które pozwalają zatrzymać wysięk z naczyń krwionośnych i ich rozrost, a także naprawiają powstałe już uszkodzenia. Postać sucha nie jest objęta żadną metodą leczenia – obecnie można stosować jedynie profilaktykę (źródło: http://wyborcza.pl/1,76842,6751269,Leczenie_zacmy__czyli_cudowne_operacje.html).

Nie każdą chorobę oka można wyleczyć operacyjne, lecz zakres działań chirurgii stale się poszerza. Często operacje są jedyną szansą na całkowite wyleczenie. Więcej informacji na temat operacyjnego leczenia chorób oczu można znaleźć na stronie www.kalmedica.pl.

photo credit: Australia-Bali Memorial Eye Centre via photopin (license)

Dodaj komentarz