Opieka nad bliskim zmagającym się z inkontynencją


Opieka nad bliskim zmagającym się z inkontynencją
Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu lub kału, to przypadłość, z którą zmaga się prawie połowa osób po 80. roku życia. Może mieć różne przyczyny i natężenie, jednak w każdej sytuacji jest jednakowo krępująca i problematyczna. Dowiedz się, jak możesz pomóc bliskiej osobie starszej, która boryka się z problemem nietrzymania moczu.

Leczenie nietrzymania moczu

Inkontynencja jest czasami postrzegana jako skutek uboczny starości. A jednak nie jest to po prostu przypadłość samoistna: bardzo często wiąże się z innymi chorobami, jak przerost prostaty, zakażenia pęcherza, bywa konsekwencją udaru, zaburzeń neurologicznych, choroby Parkinsona lub Alzheimera. W wielu przypadkach daje się dobrze leczyć, chociaż terapia może być długotrwała.

Z tego względu pierwszym krokiem do pomocy bliskiej osobie jest umówienie jej do lekarza pierwszego kontaktu, który po wywiadzie i najczęściej ogólnym badaniu moczu skieruje chorego na kolejne badania i bardziej rozszerzoną diagnostykę (np. USG brzucha, badania ginekologiczne, badanie urologiczne). Na tym etapie prawdopodobnie poznasz także rodzaje inkontynencjiDzięki temu będzie łatwiej zapanować nad problemem.

Zapewnienie maksymalnego komfortu

Kolejnym ważnym elementem, w którym możesz pomóc starszej osobie, jest zapewnienie komfortu. Inkontynencja może znacznie utrudnić życie, jednak nie powinieneś pozwolić bliskiemu na wycofanie się ze wszystkich aktywności, które do tej pory lubił. Dobrym rozwiązaniem są pieluchomajtki, które chronią przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem. Są wygodne i dyskretne – nie widać ich pod ubraniem, dlatego nie powodują skrępowania i pozwalają na prowadzenie dotychczasowego trybu życia.

Dobrze jest także zadbać o to, by starsza osoba miała zawsze bezproblemowy dostęp do łazienki i aby przejście do niej nie trwało zbyt długo. Warto dopilnować, by na drodze nie znajdowały się żadne przeszkody. Można pomyśleć również o przeniesieniu sypialni bliskiej osoby w pobliże toalety.

Nietrzymanie moczu a pielęgnacja skóry

Chociaż pieluchomajtki, podkłady i inne artykuły higieniczne wchłaniają nadmiar moczu i zapobiegają powstawaniu odparzeń i podrażnień czy wysypek, kontakt skóry z mokrym materiałem nie zawsze jest bezpieczny. Na dodatek skóra z wiekiem staje się bardziej wiotka, podatna na uszkodzenia i delikatna, dlatego też potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja.

Podstawą jest dokładne oczyszczanie. Jeśli bliska ci osoba sama radzi sobie z toaletą, kup jej specjalne delikatne produkty do oczyszczania skóry i namawiaj do codziennych kąpieli lub pryszniców. Warto także dodatkowo zadbać o skórę, nawilżając ją i natłuszczając – to najlepsza warstwa ochronna, która zapobiegnie bolesnym uszkodzeniom i wysypkom. Kosmetyki powinny być delikatne i zawierać składniki łagodzące. Najlepiej sprawdzają się takie przeznaczone do skóry dojrzałej i przesuszonej.

Dodaj komentarz